Сорош тврди да ковид-19 „угрожава опстанак наше цивилизације”
ЛОНДОН - Пандемија ковида-19, која је потпуно пореметила живот људи и наметнула другачије видове понашања, догађај је без преседана и „угрожава опстанак наше цивилизације”, изјавио је милијардер Џорџ Сорош у интервјуу за британски „Индипендент”.
Имајући у виду искуства човечанства са пандемијама заразних болести, које су се догађале током протеклих векова, запрепашћујуће је колико су земље света биле неприпремљене за овако нешто, рекао је Сорош, преноси Танјуг.
Упитан да ли ће актуелна криза променити природу капитализма, Сорош је одговорио да неће бити повратка на стање од пре почетка пандемије и мисли да нико не зна на који начин ће капитализам еволуирати.
Он је навео да међународну сарадњу у борби против корона вируса ремети сукоб између САД и Кине око тога ко је крив за његово појављивање, као и надметање између земаља у томе ко ће први да развије и користи вакцину против ковида-19.
Указујући на велике разлике између демократског система власти у САД са једне стране и, како тврди, аутократског система у Кини са друге стране, Сорош је рекао да, за разлику од неких, он није заговорник сарадње са Кином, али да саосећа са народом Кине.
Сорош тврди да је народ Кине „под доминацијом диктатора, председника Си Ђинпинга”, да су многи образовани Кинези озлојеђени због такве ситуације и да је шира јавност у тој земљи и даље веома љута на Сија због тога што је, како сматра Сорош, дуго крио да се у Кини појавио коронавирус.
„Си је укинуо ограничења у виду трајања председничких мандата и тиме себе у суштини прогласио доживотним председником”, рекао је Сорош, наводећи да диктаторске тежње има и председник САД Доналд Трамп, преноси Танјуг.
„Доналд Трамп би волео да буде диктатор, али не може, јер у САД постоји Устав који људи још поштују, што ће га спречити у томе да уради одређене ствари, али то ипак не значи да неће покушати, јер се дословно бори за живот”, сматра Сорош.
Каже да се уздао у то да ће Трамп сам себе уништити и да је у том смислу председник САД премашио његова најсмелија очекивања.
Сорош је изразио нарочиту забринутост за опстанак Европске уније, као недовршене и рањиве уније, по његовим речима, рањивије од САД.
Претњу опстанку ЕУ као установи заснованој на владавини права представља и пресуда Уставног суда Немачке о надлежности Европске централне банке, донетој упркос томе што у областима које се тичу ЕУ примат има Европски суд правде, каже Сорош.
Он је поновио да би Фонд за економски опоравак ЕУ после пандемије требало изградити издавањем обвезница без рока доспећа.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.