Коме је горак мед из Молдавије
Савез пчеларских организација Србије (СПОС) није тврдио да је мед увезен из Молдавије сумњивог квалитета и порекла, него је тражио одговоре од увозника – компаније „Аза”, које, додају, ипак нису добили у потпуности, наведено је у саопштењу овог удружења.
Подсећамо, ова пчеларска организација објавила је да је компанија „Аза” увезла 42 тоне меда из Молдавије и позвала је увозника да одговори да ли је мед увезен из ове или неке друге земље, упозоравајући да прекомерни увоз, иако легалан и легитиман, може да угрози домаће пчеларство.
„Аза” је пре два дана саопштила да је из референтне лабораторије добила анализе које показују да је мед природан, док СПОС поручује да у достављеним документима нигде не пише да је мед природан.
– Анализом је доказано да у испитиваним узорцима није пронађен шећер пореклом од кукуруза и шећерне трске, а то не мора да значи да је мед природан, јер постоје бројне друге анализе које се још могу урадити да би се таква тврдња могла изрећи – кажу у овом удружењу. Они додају да је можда тако „погрешно тумачење анализа било узрок бројним неправилностима у меду ове компаније протеклих година, које су откривале надлежне инспекције”.
– Да не помињемо „декларисање” коме су прибегавали и тако јако дуго обмањивали јавност (и стицали добит) да је њихов мед анализиран у лабораторији у Немачкој, па су након наше пријаве и ангажовања надлежних инспекција ту маркетиншку „декларацију” противну позитивним прописима морали да повуку – наводе из СПОС-а.
У овој организацији истичу да ће и даље радити на промоцији врхунског квалитета домаћег меда, јер то уосталом „ради цео свет”.
– Деценијама то ради и Немачка, иако је велики увозник меда. Њихови грађани неће никада купити увозни мед све док немачког има на рафовима, јер знају не само биолошке вредности домаћег производа већ и економске последице увоза по њихову државу – кажу у СПОС-у. Према њиховим тврдњама, Србија нема мањак меда на домаћем тржишту, како се у допису фирме „Аза” тврди, а у прилог тој чињеници помињу податак да наша земља извози од 2.000 до 3.000 тона меда годишње, што „гарантује да га има довољно за нас, чим га има и за извоз у тако великим количинама”.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.