Када је рођен Тито
Личност Јосипа Броза Тита је са свих страна замагљена и тешко докучива што се тиче фактографске стране његовог животописа. Сам Броз се није нимало потрудио да за свога живота својим животописцима, државним повесничарима или нацији олакша посао докучивања истинитог чињеничног стања свог живота, па и тачног датума рођења.
Датум рођења уставно доживотног (из 1974. године) председника СФРЈ је у његовој држави утврђен административним путем и као такав јавно обележаван и слављен у виду тзв. Дана младости, кад је читава земља са свим својим народима и народностима морала да се савија, игра и пева пред својим доживотним председником.
Јосип Броз је за сада једини владар у читавој светској повесници који је натерао читаву једну земљу и нацију од 23 милиона становника да му дуже од половине календарске године пред централну свечаност на стадиону ЈНА носи штафетну палицу која му се свечано уручивала 25. маја уз директне ТВ преносе.
У вези с датумом рођења југословенског „највећег сина”, државне власти СФРЈ су изабрале 25. мај након 1944, односно тзв. немачког Десанта на Дрвар, који је наводно био изведен на Титов рођендан како би му се славље покварило. А Јосип Броз је, такође наводно, био главна немачка мета, тј. циљни објекат ове операције („Коњићев скок”).
Међутим, добро упућени повесничари данас знају да главни циљ ове падобранско-десантне операције немачког Вермахта није био хватање Тита, већ сина Винстона Черчила – Ралфа, који је тада био у Титовом штабу.
Оваква част од једне Немачке и Немаца не одбацује се тако олако, што ни Броз није урадио, па је тако након 1944. у читавој Југославији 25. мај прослављан као Брозов рођендан. Међутим, као што данас засигурно знамо да главна мета немачких падобранаца у Дрвару није био Броз, већ Черчилов рођени син Ралф који је тада боравио код Броза, тако данас засигурно знамо и то да Броз није био рођен 25. маја већ највероватније 7. маја/свибња и то 1892.
До сада је најверодостојнији документ који изричито говори о датуму и месту рођења Јосипа Броза Тита његов Крсни лист издат од стране Загребачке надбискупије у НДХ, а сам документ је издат на основу оригинала Statusanimarum (,,Стање душа”) римокатоличке жупе у Тухељу, у хрватском Загорју.
У овом документу јасно стоји да се Јосип Броз родио године 1892, месеца свибња (маја), дана седмога, а да је крштен сутрадан, 8. свибња. Вероисповест му је била римокатоличка, био је законити син Фрање Броза (Хрват) и Марије Јаворшек (Словенка), а место рођења/пребивалишта био је Кумровец, село у Загорју у жупи Свете Блажене Дјевице Марије у Тухељу.
Кумови на крштењу су му били Павао Јурић са женом Францом, а крстио га је Јурај Чвек, управник жупе. Крсни лист је издат у Тухељу дана 24, месеца свибња, године 1945. Овај документ је потписан од стране извесног Ст. Лончарића.
Крсни лист Јосипа Броза Тита чува се у његовој личној архиви у Архиву Југославије (Лични фонд Јосипа Броза Тита). Међутим, пада одмах у очи да је Крсни лист издат 24. маја 1945, дакле читавих девет дана након формалног нестанка усташке НДХ.
Дакле, чак и након пропасти НДХ бар црквени органи Ватикана могли су да слободно издају своја званична документа с ознакама ове злогласне државе, а да за то вероватно нико није одговарао пред Брозовим преким револуционарним судовима.
У сваком случају, назив државе у којој је издат Крсни лист (Nezavisna Država Hrvatska) у левом заглављу обрасца је прецртан, а изнад њега је руком и мастилом написано Federalna Hrvatska. Ипак, ни овај назив није био тачан, јер Хрватска није никада била федерална (тј. никада се није састојала из федералних области).
*Историчар и политиколог, Вилњус, Литванија
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.