„Брзанско моравиште” прво заштићено подручје дуж Велике Мораве
„Брзанско моравиште” је природна мртваја настала на простору старог меандра реке Мораве, где су сачуване основне вредности једног мочварског екосистема, стоји у опису Завода за заштиту природе Србије (ЗЗПС). Брзанско моравиште је прво подручје дуж Велике Мораве, на територији општина Јагодина и Баточина, стављено под заштиту.
- Остала влажна станишта уз Велику Мораву су, у највећој мери, исушена и претворена у обрадиве површине, а преостале баре и мртваје су углавном девастиране експлоатацијом шљунка или су пак претворене у одлагалиште отпада – наводе стручњаци Завода.
На основу студија заштите ЗЗПС, као стручних документационих основа, Влада Републике Србије донела је уредбу о проглашењу Специјалног резервата природе „Брзанско моравиште“ крајем јануара ове године.
Специјални резерват природе „Брзанско моравиште” се налази између села Брзан и села Милошево, површине је 64,75 хектара. Од Београда је удаљено 100 километара, од Јагодине 20 и од Баточине осам километара.
- Посебну важност ово подручје има са аспекта заштите птица мочварица, јер чини део коридора миграције, а обезбеђује и услове за гнежђење многих ретких и заштићених врста птица - кажу стручњаци Завода.
На овом простору редовно борави око 60 строго заштићених врста птица, од којих се око 30 ту и гнезди. Међу врстама од посебног интереса за заштиту издвајају се мали вранац, чапљица, гак, сива чапља, мала бела чапља, бела рода, црна рода, црнка, орао кликташ, вивак, жалар слепић, обична чигра, сиви сврачак.
СРП „Брзанско моравиште” је од изузетног значаја као репродуктивни центар за више врста водоземаца и гмизаваца, али и за очување укупног биодиверзитета подручја.
Стручњаци Завода су, почетком 2012. године, приликом истраживања Брзанског моравишта, у селу Брзан, открили стабло беле тополе „највећег пречника дебла регистрованог до сада у Србији”.
У литератури стоји да је животни век беле тополе максимално 50 година. Међутим, ово стабло у Брзану је још витално а „процењује се да је старо 180 до 200 година”. Обрасло је густом трском и тешко му је прићи.
Морава га редовно плави и можда је баш зато, сматрају неки, еко систем овде остао нетакнут, па са њим и стабло високо 36,3 метара. Рекордни пречника „на прсној висини” је 3,38 метара, а површина под крошњом готово девет ари.
На подручју Специјалног резервата успостављени су други и трећи режим заштите у оквиру којих није дозвољено обављати радове и активности за које се, у складу са законом, уређује заштита природе.
А то значи да ће Одељењу за заштиту и унапређивање животне средине Градске управе Јагодина, коме је поверен на управљање СРП „Брзанско моравиште” , имати досата посла. Дивље депоније комуналног и индустријског отпада ничу као печурке после кише, а на стаблу беле тополе видљиво оштећење због постављања ловачке чеке између грана.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.