Почео завршни испит, тестови стигли у школe у пратњи полиције
Мали матуранти данас полажу тест из српског (матерњег) језика у оквиру мале матуре. У четвртак и петак решаваће задатке из математике, односно комбинованог теста.
У Основној школи „Петар Петровић Његош” у Београду већ у 8.30 ђаци су заузели своја места.
Распоређено је по девет ученика у свакој учионици, а размак између клупа је два метра, како би се поштовала мера дистанце због коронавируса.
У учионицу су могли да унесу само воду, графитну оловку, плаву хемијску оловку и гумицу, док су остале личне ствари - торбе, мобилне телефоне морали да оставе на клупама испред учионице, преноси Танјуг.
Директорка ОШ „Петар Петровић Његош” Весна Барачков каже да ове године у тој школи осми разред завршава 52 ученика и да су сви данас изашли на тест из српског језика.
Школа је предузела све мере заштите - дезинфиковане су просторије, постављене дезобаријере, обезбеђена средства за дезинфекцију руку, наставници обавезно носе маске.
Барацков каже да је јутрос рано на пунктовима преузела тестове у пратњи полиције. Тестови су у школи били закључани у каси.
„Како процедуре налажу, када је стигао супервизор тестове смо поделили дежурним наставницима, а они ученицима. Са радом су почели тачно у девет”, рекла је Барацков новинарима.
Завршни испит заправо има три улоге - сертификациону, јер ученици стичу уверење о завршеној основној школи, селекциону јер од броја бодова остварених на завршном зависи зависи коју средњу школу ће уписати и евалуациону улогу, јер се на основу тестова раде анализе постигнућа ученика.
Ове године малу матуру полаже 68.000 ученика, а помоћник министра Милан Пашић каже да ће ученици који су оболели од коронавируса или имају неке друге здравствене тегобе, моћи да полажу завршни испит у августу.
„За њих ће остати августовски рок, не морају да брину. У средњим школама има много више места него што има ученика. Након завршног испита у августу они ће се уписати у средњу школу на основу бодова које су остварили на завршном и успеха из школе”, рекао је Пашић.
Новина ове године је да ће се тестови прегледати дигитално. Након што ђаци заврше тест, школе их враћају школским управама, а они Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања.
Ту се обавља њихово скенирање, а софтвер ће прегледати задатке затвореног типа, док ће задатке отвореног типа (на које ученици морају да одговоре или да их допуне) прегледати наставници (прегледачи).
Пашић каже да је на тај начин преполовљен број прегледача, али и да нема 5.000 шифраната који су били ангажовани претходних година.
Наводи да је претходних година било ситуација да наставници нису бодовали задатке у складу са упуством и препорукама.
„Наставници који буду прегледали задатке отвореног типа неће знати чије задатке прегледају, из које школе, ког града. Сваки задатак прегледаће по два наставника, а уколико се њихово бодовање разликује, трећи наставник-супервизор доноси коначну одлуку”, рекао је Пашић.
Новина ове године је што ће и упис у средњу школу бити електронски.
„Родитељи ће моћи једним кликом да обаве упис детета у средњу школу”, закључио је он.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.