Резултати мале матуре каснили, рок за приговоре продужен
Први, још незванични, резултати мале матуре требало је да буду објављени јуче ујутру најкасније до осам сати, али у то време осмаци су на сајту zios.mpn.gov.rs могли да виде само колико су бодова освојили на тесту из српског језика. У наредних сат времена упорних, али неуспешних, покушаја да приступе прелиминарним резултатима теста из математике, многим осмацима и родитељима, на памети је била мисао: „Би сад добро дошао папир са резултатима залепљен селотејпом на вратима школе”. Управо у школу, тада су већ кренули осмаци, да се дежурним комисијама обрате за помоћ, јер око девет је било могуће видети и бодове са теста из математике, али не и са комбинованог.
Иако су неке разредне старешине објашњавале малим матурантима да не долазе у осмолетке док не буду имали увид у комплетне резултате, деца су се држала упутства Министарства просвете које је дан раније обавестило јавност да се ђаци због било какве потешкоће око увида у своје радове обрате дежурним школским комисијама.
Чекање више од два сата да се ученицима на мејл доставе тражени тестови на увид, изгледа је део редовне процедуре, не потешкоћа. Наиме, сваки ђак који је желео да преузме тест обавештен је да ће му на мејл адресу унету у систем тражени тест бити прослеђен кад буде спреман, уз напомену да слање мејла може трајати и неколико сати и да стога буду стрпљиви. Ђацима и родитељима није било јасно шта се од њих очекује „да седе и код куће гледају у недоступан сајт, док тече предвиђено време за подношење приговора који би евентуално могли бити и уважени, а сваки бод је важан за место на ранг-листи”.
Чињеница је да је већина ученика, на основу објављених званичних упутстава за оцењивање и бодовање тестова са завршног испита, израчунала очекивани број поена, знајући како су задатке урадили. Неподударање очекиваних и прелиминарних резултата, углавном је повод за жељу осмака да погледају како је вреднован њихов рад, и зато су раније морали да дођу у школу затраже тестове на увид. Дигитализација дела уписне процедуре сада је требало да омогући свим ђацима да на мејл добију све тестове које су радили на малој матури, а генерацију осмака ове године чини око 66.000 деце.
Имајући у виду да може да се догоди да тест који је на увид затражен благовремено, рецимо у 13 сати, може да стигне после 15 сати, до кад је јуче био предвиђен рок за подношење приговора школским комисијама, питали смо надлежне у Министарству просвете да ли ће рок за жалбе бити продужен. Занимало нас је и због чега су резултати сва три теста били доступни тек од десет сати, а не од осам ујутру како је било предвиђено.
– Због техничких грешака које су школе направиле, али и пропуста при достављању теста у Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања поједини тестови нису могли да буду процесуирани и самим тим видљиви на сајту. Њихова обрада је у току, резултати и тестови ће бити објављени у најскоријем року – објаснили су.
Напоменули су да родитељи ученика који не могу да остваре увид у тестове електронским путем треба да се обрате матичној школи, а уколико имају примедбе након увида у тест, могу да уложе приговор првостепеној комисији и данас од 8 до 15 часова. Незадовољни одговором првостепене комисије, моћи ће да се обрате другостепеној и то сутра од 8 до 15 сати.
– Чекало се мало више на резултате. Комбиновани тест се нешто дуже учитавао. Тек око десет сати смо и ми у школи могли да га повучемо, али од тада све отварамо без проблема и примамо приговоре. Као и сви директори основних школа, добила сам параметре да могу да видим тестове ученика наше школе, односно да их на екрану покажем родитељима и ђацима који нам се због тога обрате. Свако дете може да види свој рад у електронској форми, не штампамо их – разјашњава за наш лист Данијела Ралетић, директорка ОШ „21. октобар” у Крагујевцу.
У овој осмолетки дежурају и наставници српског, математике, биологије, географије, хемије... свих премета који су били на завршном испиту, да ђацима и родитељима разјасне евентуалне недоумице у вези са тестом, након увида у резултате.
– Уколико ученик, ипак, сматра да има основа за приговор, пише га и ми то скенирамо и шаљемо на адресу која је за то предвиђена, и онда чекамо одговор. Како нам је речено првостепене комисије дежурају у две смене од 12 до 16 и од 15 до 19 сати. Чим нам стигну одговори обавестићемо родитеље, да би они који не буду задовољни решењем а сматрају да постоје пропусти у оцењивању могли да поднесу нови приговор другостепеној, односно окружној комисији чија је одлука и коначна – појаснила је Ралетићева.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.