Борба за цену облачинске вишње
Док на београдским пијацама цена вишње лошијег квалитета и даље не пада испод 100 динара, а крупније се продају и по цени од 180, из разних крајева Србије стижу апели воћара да им откупљивачи за килограм тог воћа нуде свега 25 динара.
Јасно је да су произвођачи незадовољни тренутном понуђеном ценом. Како је пренео Танјуг, најпре се неколико њих из села Доња Расовача жалило да хладњачари одбијају да откупљују вишњу прве класе јер сматрају да је реч о другој класи и за њу нуде свега 25 динара по килограму. Најновија дешавања неприхватљива су и за воћаре из Тополе и Мерошине, познате по узгоју облачинске вишње. Како су пренели медији, у селу Винча код Тополе одржан је и протест воћара из овог краја због ниске откупне цене. Произвођачи сматрају да је то недопустиво јер таква цена ни близу не покрива трошкове производње и бербе. Само дневница берача је, како кажу, 2.500 динара. Иако је и то мало већина њих није нереална и наводи да би се сложили и са прошлогодишњом ценом – прва класа тада је плаћана 53, а друга 38 динара.
– Вишња је изузетног квалитета и није фер да произвођачи опет буду оштећени – наглашавају воћари који су затражили од државе да стане уз произвођаче и да им омогући фер пласман робе на тржиште.
Хладњачари напомињу да тренутно откупљују вишњу само према раније потписаним уговорима са произвођачима и да је цена прве класе 50 динара а друге 30.
Како каже саговорник „Политике” добро упућен у производњу ове врсте воћа проблем са ценом вишње, посебно облачинске је вишегодишњи и тренутно је огроман. Наглашава да је цена ове вишње и иначе ниска, свакако нижа у односу на крупноплодне сорте. Али, додаје, у Србији стално имамо неке циклусе и неизвесност у том сектору. Неколико година та цена буде нешто боља, људи крену да саде, а након тога почне да пада и креће крчење воћњака. Према објашњењу стручњака, облачинска вишња у Србији је раширена као аутохтона сорта која се веома лако размножава изданцима. Реч је о вишњи ситног плода. Крупноплодне сорте, рецимо шумадинка постижу бољу цену него облачинска али је прошла година чак и за те сорте била лоша. Али на дуже стазе, додаје, њихова цена је стабилнија јер су је откупљивали за руско тржиште. То за произвођаче није утеха јер је на југу Србије управо облачинска вишња заступљена готово стопроцентно, а на нивоу Србије у 60 до 70 одсто.
– Наравно облачинска има своје квалитете као што има произвођача који то изузетно добро раде. Али, они су често у ситуацији да буду уцењени од хладњачара и других откупљивача – објашњава наш саговорник.
Инспекција на терену
Због новог спора око цене вишње и притиска незадовољних произвођача реаговало је и Министарство пољопривреде.
– Наша пољопривредна инспекција је већ на терену, као и представници министарства трговине који су надлежни управо за најважније. Јер они могу на откупном листу да провере да ли су дефинисане ставке: класа, уписана цена и количина. То су ствари на које се произвођачи највише жале – рекао је јуче за „Политику” Предраг Лучић, саветник министра пољопривреде. Како је нагласио, било је екстремних случајева да се не издају валидна документа произвођачима али он верује да ће то брзо бити решено посебно у Мерошини, Блацу, Прокупљу и Куршумлији.
– Вишња је јако добро родила у Србији. Покушавамо да приближимо супротстављене ставове, мислим да смо на добром путу као што смо то успели и у случају малина – навео је Лучић.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.