Због политичке стабилности формирати владу што пре
Нова Влада Србије највероватније ће бити формирана за месец дана. Ко ће, осим коалиције око Српске напредне странке, бити део извршне власти, биће познато после разговора које ће од 15. јула водити председник Србије и лидер СНС-а Александар Вучић водити са представницима изборних листа које су прешле изборни цензус, а најпре са мањинским странкама. На основу изборних резултата, следе разговори које ће Вучић обавити са својим страначким представницима, а потом ће у здање на Андрићевом венцу доћи лидер СПС-а Ивица Дачић са лидером ЈС Драганом Марковићем Палмом. После тога ће уследити разговори лидера СНС-а са председником СПАС-а Александром Шапићем. Посао око састава нове владе биће завршен најкасније 25. августа.
Председник СНС-а је најавио да ће у новој влади бити изненађења и значајних промена. Нагласио је да ће главни критеријум за њено формирање бити способност и поштење будућих кадрова. Казао да ће бити и значајних промена Закона о влади и министарствима. „Неће се министарства уподобљавати појединим политичарима, већ потребама грађана Србије”, рекао је Вучић. На питање да ли има шансе да и за формирање ове владе „извуче адут из рукава”, односно особу која ће бити нестраначка личност или личност из ванпарламентарне странке, Вучић је рекао да он не дели људе на страначке и нестраначке. „Делим људе на способне и неспособне, на поштене и оне који то нису, на вредне и лење. Нема сумње да ће ми то бити главни критеријум”, рекао је Вучић.
Политички аналитичар Бранко Радун за „Политику” каже није толико неопходно да се јури у формирању нове владе, колико је важно какав ће њен састав бити. Указује да ће она бити као досадашња, у смислу доминације СНС-а којем није потребан нико да би образовао извршну власт. „Питање је ко ће осим СНС-а бити у влади, коме ће из опозиције која није прешла цензус бити дата шанса у извршној власти и који ће бити статус СПС-а. Веома је важна политичка стабилност и зато је потребна шира коалиција пре свега због питања Косова, али и због наставка епидемије ковида 19 и зато мислим да су социјалисти већ виђени као партнери у новој влади”, истиче Радун.
Наш саговорник очекује да ће у новој влади места бити пре свега и за стручњаке у појединим областима који могу да одговоре терету времена и притиска који доноси решавање косовске кризе и суочавање са епидемијом ковида. „Нисам заговорник експертских влада и то нигде не постоји… То је једна лепа прича која није реална. Зашто онда постоје избори? Онај ко победи на изборима формира владу од својих људи. Најбоље је направити баланс људи из струке и политичара да би имала политичку тежину, јер ако постоји само експертска влада она не може ништа да изгура, једноставно нема ауторитет”, каже Радун.
Оцењује да ће нова влада бити са ширим политичким дијапазоном него што ће то бити случај у новом сазиву Скупштине Србије. Зато би могла да има и представнике оних партија које нису прешле цензус, да би се остварио што шири политички консензус у јавности пред озбиљне разговоре који ће се водити ове недеље, али и наредних месеци када је реч о Косову. Технички нема препрека да СНС позове у владу особу из странке која није прешла цензус, иако то јесте неуобичајено.
А када је реч о политичкој стабилности, значај њеног очувања дошао је до изражаја и у светлу најновијих протеста који се дешавају у градовима Србије. Директор агенције „Фактор плус” Владимир Пејић за наш лист истиче да је веома важно да нова влада буде формирана што пре, јер она ушправо доприноси стабилности. Наводи да не очекује велике промене у влади и њеној политици и да ће нови тим из Немањине 11 такође водити проевропску политику за шта је мандат од грађана добио лидер СНС-а Александар Вучић. „Да се значајно променила структура владајуће коалиције онда би могле да се очекују друге промене и захтевало би што пре конституисање нове владе. Не очекујемо да ће се о саставу нове владе договарати нешто дуже, без велике журбе и притисака могла би да буде формирана за месец дана”, каже Пејић.
А Владимир Пејић, говорећи о стаставу нове владе очекује да ће питање места СПС-а влади бити решено договором Вучића и Дачића, а ко ће још бити у саставу из Немањине 11 зависи од разговора. Наглашава да у новој влади не може бити места за оне који се противе њеној стратешкој политици, као што је на пример евроскептична Демократска странка Србије. „Не морају коалициони партнери да се око свега сложе, али је ипак, најважније да постоји јединство и минимум сагласности око битних питања, било да су с леве или десне стране, као што је економска политика, ЕУ, однос према Русији, начин решавања питања Косова и Метохије”, закључује Пејић.
Недимовић: Mожда сам само на кладионици виђен за премијера
Министар пољопривреде и фунцкионер СНС Бранислав Недимовић каже да је можда само на кладионици виђен за новог премијера. Каже да се бави жетвом и осталим важним стварима за Србију, те да „лута по њивама” и додаје да тек предстоје консултације председника Србије са изборним листама, потом конституисање новог сазива парламента након чцега се тек улази у фазу формирања владе. „Радим свој посао, маните се, не бавим се тим чудесима. У новинама свашта пише. Шта да говорим?! Полако, није 25. август који је помињан за формирање владе тако далеко”, рекао је Недимовић.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.