Царство жутих локвања
Помало налик на издвојено острво очуване природе, окружено њивама и насељима, на 14 километара од Крушевца и 20 од Трстеника, у атарима села Бела Вода, Кукљин, Глободер и Бресно Поље, на обалама Западне Мораве, налази се Специјални резерват природе „Осредак”.
Истраживања овог подручја започета су 2009. Пет година касније, Завод за заштиту природе Србије доставио је надлежном министарству Студију заштите Специјални резерват природе „Осредак”, а уредба владе о заштити донета је у фебруару ове године.
Према речима струке, „Осредак” је у централном делу Србије, где у кругу од сто километара нема значајнијих заштићених природних добара сличних карактеристика, одличан је индикатор флоре и фауне у овом делу земље, као и птица селица на правцу север југ и обратно.
Заштићен је како би се очувала мочварна станишта у долини Западне Мораве, која се састоје од сплета старих рукаваца, мртваја и преко четрдесет новостворених језера насталих вађењем песка.
Мочваре су „бубрези” наше планете, с обзиром на то да водене токове – жиле куцавице Земље пречишћавају и одржавају. Полузагађена вода из реке излива се у мочвару. На путу кроз вегетацију долази до процеса таложења органске материје и свега осталог што вода носи. Када потом вода изађе у реку, на доњем крају мочваре, дупло је чистија.
.png)
У студији се као разлог за заштиту наводе и палеозојски кристаласти шкриљци високог степена метаморфизма у подини преко којих се простире неогени и квартарни стенски комплекс, беловодски пешчари, панонско-понтски седименти, али и присуство 44 биљне врсте. Најзначајнији представник је жути локвањ срцастих листова, који је у Србији заштићен као природна реткост, а којим су на овом подручју поједини рукавци прекривени.
Најпознатији представници птичијег света су птице мочварице, због чијег присуства је „Осредак” уписан на листу мочварних подручја. Утврђено је присуство 83 врсте птица (82 аутохтоне – пореклом из овог краја), а процењује се да их је укупно присутних преко 120. Мочвара се препознаје и по крекетању велике, краставе и зелене краставе жабе, а друштво им праве барске корњаче и змије – белоушке, рибарице и смука.
Посебна карактеристика овог природног добра, површине 245,75 хектара огледа се, како кажу стручњаци завода, у непрестаном измештању корита Западне Мораве на овом подручју: „На основу прикупљених топографских карата констатује се измештање корита на девет локација за последње 124 године.”

Специјални резерват природе је поверен на управљање Јавном комуналном предузећу у Крушевцу. Како ствари стоје, имаће пуне руке посла да сачувају ову природну оазу која се ослања на обале Западне Мораве, Беловодске на десној и Кукљинске на левој обали реке, стварајући облик осмице.
На јавној расправи, пре две године, могло се чути да је „Осредак”, због људске немарности, сметлиште и извор заразе.
Дивље депоније комуналног, грађевинског и опасног отпада нису једини проблем. Додатну штету причињавају рибокрадице и они који експлоатишу шљунак из Мораве.
Специјални резерват природе „Осредак” у облику је осмице и ето асоцијације на Парк природе „Шарган – Мокра Гора”, незаобилазну туристичку атракцију Западне Србије. Риболов је прича за себе, јер је на oкo пет километара воденог тока пецање забрањено само у делу значајном за репродукцију риба.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.