После мрмота у Монголији, куга утврђена и код веверице у Колораду
Веверица у Колораду оболела је од бубонске куге. Тест је урађен у граду Морисону и први је забележени случај куге у САД ове године, изјавили су званичници из Сектора за очување јавног здравља.
Ова опака болест постоји вековима и одговорна је за почетак највећих и најсмртоноснијих пандемија у људској историји. Према неким проценама, 50 милиона људи у Европи умрло је током епидемије куге у Средњем веку па је из тог разлога названа „црна смрт“.
Стручњаци из САД упозорили су да куга може врло лако да инфицира како људе тако и животиње уколико се не држе прописаних мера превенције.
Кугу осим заражених животиња преносе буве угризом. Мада модерни антибиотици успешно лече кугу и спречавају умирање, она је и даље велика опасност по људе и животиње, јер лако може да се прошири, преноси Си-Ен-Ен.
Болесна особа трпи велике болове док јој отичу лимфни чворови. Грозница, дрхтавица и јак кашаљ неки су од симптома куге.
Почетком јула кинеске власти упозориле су на појаву куге у Монголији која је утврђена код мрмота. Власти града Бајанур издале су упозорење на појаву куге и превентивне мере које су хитно спровеле, а које ће превентивно трајати до краја године.
Куга у свету протеклих неколико година није забележена у много случајева, али је Светска здравствена организација ипак издала превентивно упозорење. Сваке године забележи се од 1.000 до 2.000 нових случајева куге, али званичници из Светске здравствене организације истичу да је у стварности тај број знатно већи.
У САД се сваке године забележи неколико десетина случајева, изјавили су у Центру за превенцију заразе. У Колораду су 2015. године две особе преминуле од куге. Уколико се не лечи, бубонска куга доводи до јаке упале која напада плућа и разара их.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.