Подизање авиона против комараца зависи од времена
Житељи Палилуле, Новог Београда, Чукарице, Земуна, Звездаре, Батајнице… ових дана се „рву” и са летећим крвопијама. Комараца има на све стране, а у неким деловима града, нарочито уз реке, у ројевима насрћу на суграђане. Многи тврде да их одавно није било више. Разлог за повећану бројност, како су објаснили у ЈКП „Градска чистоћа”, јесте то што су обичним домаћим комарцима у „госте” стигли и шумски, којих иначе у овом периоду не би требало да буде па сада удружени убадају све што им се нађе на путу. Због тога у овом предузећу настављају борбу. И јуче су запослени у Сектору екологије и унапређења животне средине сузбијали одрасле форме комараца и са земље и са река. За ове третмане претходна два дана су била добра што се тиче временских прилика.
Прскање комараца јуче је обављено у Сремчици, Бојчинској шуми, Прогару, Наутичком селу, насељима 13. мај, Соко салаш, Батајници, Земун-пољу, Новој Галеници, Плавим хоризонтима, Алтини, Земуну – Горњи и Доњи град, насељима Сава Ковачевић и Сутјеска, Бачком Иловику, Калварији, Војном путу и Новом граду. Покривен је и потез од Пупиновог моста па све до ушћа Саве у Дунав, као и Ратно острво
У борби против комараца Сектор за екологију примењује неколико начина. Међу њима су такозвано хладно и термално замагљивање. Ове врсте третирања односно прскања углавном се спроводе на копну, а од ове године почело се и са термалним замагљивањем са река.
– Димни генератори се постављају на чамце чиме се олакшава приступ главним жариштима и стаништима комараца, а велике количине магле које дуго остају у ваздуху изнад површине воде и обалског растиња у продуженом контакту са комарцима омогућавају њихово ефикасније сузбијање – кажу у Сектору за екологију.
Хладно замагљивање ради се уређајима са земље тако што се из распршивача избацује биоцидно средство у пречнику од 12 метара, односно третира се шест метара са једне и шест метара да друге стране возила на коме се налази уређај. Овај начин прскања се углавном примењује у урбаним зонама града.
Термално замагљивање се ради такозваним термалним фогерима, односно уређајима за распршивање магле. Управо они стварају велику количину магле која лагано пада. То значи да дуже остаје у контакту са комарцима. Овакав начин третирања комараца користи се у пределима обраслим зеленилом јер густа магла може да се „завуче” у растиње и делује на крвопије.
За ову седмицу било је и најава да би се против крилатих напасника могла дићи и авијација, али тај корак тренутно зависи од метеоролошких услова. Пошто је наредних дана најављено нестабилно време са могућом кишом и пљусковима, полетање ескадриле у окршај са комарцима зависи од погледа у небо.
Ако не буде кише и ветра, у плану је да се подигну четири авиона ЈАТ-ове привредне авијације. Ти авиони би третирали искључиво ненасељене површине у граду. У сваки авион може да стане око 1.000 литара биоцидног раствора, а дневно један авион може да третира 2.000 хектара.
– Ми ћемо два дана пре подизања авиона издати саопштење, због чега апелујемо на пчеларе да наредних дана прате информације како би благовремено пре прскања затворили пчеле – истичу ЈКП „Градска чистоћа”.
Екипе Сектора екологије и унапређења животне средине у борби против комараца третирале су до јуче 72.000 хектара на 17 општина, док се мониторинг свакодневно обавља на територији Београда на минимум 16 локација дневно на којима се постављају клопке за ове инсекте, односно око 140 клопки на месечном нивоу.
Суграђани сваког радног дана од 7 до 15 часова могу да пријаве локације на којима примете повећано присуство комараца позивом на бесплатан број телефона 0800-000807 или електронском поштом на адресу [email protected].
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.