Чавес поново код Фидела
Кубанска телевизија приказала је нове видео снимке оболелог лидера Фидела Кастра како у једној башти разговара са венецуеланским председником Угом Чавесом . Чавес је у недељу допутовао у Хавану и посетио свога пријатеља и „духовног оца” који се већ двадесет три месеца (после једне операције стомака), није појавио у јавности . Званични лист Комунистичке партије Кубе „Гранма” потврдио је да су Чавес и Кастро провели три сата у „живом и срдачном” разговору. Разменили су, како пише кубански лист, мишљења о светској кризи хране, и о „ситуацији у Венецуели”. Непосредно после сусрета нису емитоване никакве слике. Тек након два дана јавност је могла на телевизији да види видео снимак направљен на месту где се лечи осамдесет једногодишњи Фидел Кастро, који у августу пуни 82 године. Претходно је у јануару приказан видео снимак сусрета са бразилским председником Лулом.
Чавес је разлику између млађег брата Раула, који управља земљом и Фидела, који као редовни колумниста „Гранме” објављује „другарска размишљања”, окарактерисао на себи својствен начин: „Фидел живахно отвара нове путеве са позиција борца за идеје. Раул на државној функцији подстиче конкретни напредак. Венецуелански председник сетио се овом приликом и свог првог доласка у Хавану 1994. када је због нестанка социјалистичког блока Куба прошла кроз „тешку етапу” , али је потом ушла у период „политичке , економске и друштвене експанзије”.
Захваљујући Чавесовој помоћи, стратешка алијанса између Хаване и Каракаса учврстила се последњих година. Годишња размена попела се практично са нуле, на седам милијарди . Куба из Венецуеле дневно добија сто хиљада барела нафте по „преференцијалним ценама”. Око 30.000 кубанских професионалаца, лекара и медицинских техничара, професора и спортских тренера, ради у Венецуели у склопу друштвених социјалистичких програма које осмишљава руководство на челу са Чавесом. Чавес и Раул Кастро отворили су у Сиенфуегосу на Куби велику рафинерију која није радила још од пада Совјетског Савеза. У другој фази Венецуела ће у њу инвестирати још милијарду и триста милиона долара што ће капацитет рафинерије повећати на 108 хиљада барела дневно. По пројекту је замишљено да се око рафинерије изграде постројења за петрохемију, фабрика за вештачка ђубрива и за амбалажу природног гаса, који би се после транспортовао по региону.
Чавесово путовање на изоловано кубанско острво, које се налази под санкцијама САД већ готово пола века, није било мотивисано само жељом да види свог болесног пријатеља.
З. Ш.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.