Пет европских медаља из физике за средњошколце
Свих пет ђака из Србије који су од 20. до 26. јула учествовали на четвртој Европској олимпијади из физике (EuPhO) за ученике средњих школа, освојили су медаље, а добитници златних одличја Богдан Рајков и Добрица Јовановић су и свеукупни победници такмичења јер су заузели прва два места у апсолутном пласману који укључује само европске земље. Поред њих Петар Самарџић освојио је сребрну медаљу, а Душан Бегуш и Страхиња Николић бронзану. Сви представници наше земље су ђаци Математичке гимназије у Београду, а такмичење је одржано онлајн, у организацији Института за физику и строги надзор олимпијског комитета. Учествовало је више од 250 ученика из 57 европских и гостујућих земаља, а наставници наших такмичара били су Наташа Чалуковић, Иван Станић и Бранислав Цветковић, који им и предају у гимназији.
Како објашњава Марко Опачић, научни сарадник Института за физику и један од организатора овог такмичења у земљи, наши представници први пут су наступили на надметању које је и најпрестижније из те области, уз Међународну олимпијаду из физике на којој Србија традиционално учествује, али која ове године није одржана због пандемије.
Такмичари су одабрани на претходном елиминационом надметању, организованом на Физичком факултету у Београду, а због пандемије на њему се нису појавили представници школа из унутрашњости које често имају кандидате на олимпијадама.
– Конкуренција је на елиминационом тесту и поред тога била баш јака, убеђен сам да би и ученици који су освојили шесто и седмо место, да смо могли да их ангажујемо за олимпијаду, такође, добили медаље. Олимпијаду смо организовали на Институти за физику, уз све мере заштите које су, као и само решавање тестова, ригорозно надгледали представници из Европе, међу којима је био главни Естонац Јан Калда, руководилац Академског комитета Европске физичке олимпијаде. Послали су свим такмичарима у свету истоветне задатке, а он је снимао сваки наш корак. Путем видео-линка је непрестано гледао такмичење и како скенирамо и шаљемо им на крају решене задатке које су они оцењивали. Сада чекамо да нам стигну медаље из Естоније – појаснио је Опачић и додао да је првобитно било планирано да Европска олимпијада буде одржана у Румунији.
Kонкуренција је била знатно појачана због учешћа гостујућих ваневропских екипа које су, као и Србија, биле заинтересоване за учешће због неодржавања Међународне олимпијаде. Опачић објашњава да је котизацију за учешће ђака платио Институт за физику а да других трошкова није било, јер је све рађено онлајн. Управо путни трошкови и јесу разлог што наши ђаци, нажалост, никада нису учествовали и на овој олимпијади, јер новац одлази за путовања и смештај ученика на престижнијим међународним олимпијадама које су често и на другим континентима.
Математичкој гимназији и међународно одличје из хемије
Десетак дана раније ученик четвртог разреда Математичке гимназије Филип Колџић освојио је сребрну медаљу на 54. Међународној мендељејевској хемијској олимпијади, а и остали такмичари из Србије постигли су запажен резултат.
Средњошколци из Србије су први пут ове године, опет због онлајн одржавања и елиминације трошкова путовања и боравка, добили прилику да учествују и на овом престижном такмичењу из хемије које више од пола века окупља ђаке из различитих држава. Претходно је било планирано да се овогодишња Међународна мендељејевска олимпијада одржи у априлу у Будимпешти, ало се због пандемије одустало од тога, а организатор такмичења био је Департман за хемију Московског државног универзитета Ломоносов.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.