Карантин одређује висину плате
„Послодавац смањио плату раднику”; „Запослени упућен на годишњи одмор”; „Газда не исплаћује пун износ, већ раднику прослеђује 65 одсто од зараде, као за време боловања”.
То су само неке до ситуације у којима се све чешће налазе радници који су принуђени да због болести ковид 19 остану у самоизолацији. Будући да у Србији тренутно нема законске регулативе како да се обрачуна зарада у време самоизолације, послодавцима се оставља могућност да сами утврде износ зараде.
Због тога су УГС „Независност” и Асоцијација слободних независних синдиката Србије (АСНС) недавно затражили од Министарства за рад и запошљавање да се донесе законски акт којим би се утврдила висина зараде током самоизолације због инфекције вирусом корона. Сагласни су да би држава што пре требало да донесе пропис који регулише надокнаду зараде за време самоизолације, и то на јединствен начин.
Како објашњава Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката Србије, за сада је само здравственим радницима омогућено да добијају 100 одсто накнаде зa одсуствовање с посла, али по њеном мишљењу и остали запослени заражени ковидом 19 који су у карантину треба да добијају целу плату.
– Треба што пре законски регулисати висину исплаћене зараде за време самоизолације, јер у пракси имамо заиста пуно проблема на ту тему. Радници нас све чешће зову и жале се да им је послодавац смањио плату, а недавно смо имали случај у Бору да послодавац није дао дозволу да се његова радница тестира, иако јој је супруг имао све симптоме ковида 19 и био позитиван на вирус – истакла је Савићева, додајући да је тек после интервенције тог синдиката радница добила право на слободан дан како би се тестирала на вирус.
– Дешава се и да су запослени принуђени да узимају годишњи одмор како би се лечили. Таквих примера је било рецимо у јавним комуналним предузећима у Смедереву. Људи који су у карантину добијају ретроактивно решење о коришћењу годишњег одмора, што је апсурдно – додаје Савићева.
Због тога у Асоцијацији слободних и независних синдиката траже од државе да јасно дефинише правила: или да донесе акт где би се овај проблем стриктно регулисао или да се прецизно каже да се овај проблем третира као класично боловање и да сваком у изолацији следује умањена зарада.
– Очекујемо реакцију државе. До сада се показало да су иницијативе ипак усвајане после неког времена. Тражили смо, рецимо, да се пооштре мере заштите на послу, да се утврде одређена правила о раду и мере заштите, што је на крају и спроведено у дело усвајањем правилника – наводи Савићева.
Посебно је питање какав ће бити статус одсуства радника који су се заразили вирусом на послу – као обично боловање (65 одсто плате) или може да се подведе под „повреду на раду” (поготово ако није било обавезних заштитних средстава), а за шта се добија 100 посто плате.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.