За сада нема доказа да корона изазива стерилитет
Вирус корона је у другом удару првог таласа показао много агресивније лице, највише према младима и особама које нису имале ниједно хронично обољење, а на удару су се нашле и труднице, за које се у почетку појаве ковида 19 веровало да не спадају у угрожену категорију за тежак облик оболевања.
У протекле две недеље забележени су смртни случајеви две труднице у Нишу, код којих су тестови на ковид 19 били негативни, али су имале комплетну клиничку слику короне. Лекари објашњавају да не прође дан, а да им у болнице не дође нека будућа мајка заражена опасним вирусом и да сви стрепе како ће протећи порођај.
Ипак, у разговору за „Политику”, гинеколог др Милан Миленковић, стручњак за репродуктивну медицину који ради у Шведској и члан је шведско-српског тима лекара који је обавио низ успешних трансплантација материце, објашњава да досадашњи светски подаци указују да труднице оболеле од ковида 19 немају већи ризик за инфекцију и компликације у поређењу са осталом популацијом. Око 80 одсто трудница има минималне симптоме које вирус изазива, око 15 одсто средње тежак облик, а пет одсто тежак облик, који захтева лечење на интензивној нези и механичку вентилацију.
– Прегледом стручне литературе закључно са 1. јулом 2020. анализирана је 3.231 трудница оболела од ковида 19. Код три жене симптоми су се јавили после порођаја. Око 25 одсто тих жена је родило дете вагиналним путем, док је већина порођена царским резом. Сама инфекција новим вирусом корона није разлог да би се радио царски рез, па се одлука о порођају доноси на основу целокупне клиничке слике, капацитета и могућности самог породилишта.
Од 3.231 труднице, 23 њих и 31 дете умрли су од компликација инфекције вирусом корона. ПЦР анализом код 1.200 жена током порођаја није идентификован вирус у плодовој води, постељици, крви пупчаника и мајчином млеку. Код две бебе је идентификован вирус непосредно после порођаја, тако да се такозвани вертикални пренос вируса са мајке на бебу не може потпуно искључити, али је ризик минималан – истиче др Миленковић, који је читав низ успешних гинеколошких подухвата забележио у Универзитетској клиници Каролинска у Стокхолму и Сахлгренска универзитетској болници у Гетеборгу.
Лечење трудница са тежом клиничком сликом је комплексно и индивидуално и представља велики изазов у интензивној медицини. – Дојење је дозвољено, уз адекватне мере хигијене, и наравно у зависности од клиничке слике мајке. Нема довољно података за инфекције новим вирусом корона у раној трудноћи. Код једне жене која је имала спонтани побачај у 19 недељи трудноће изолован је вирус у постељици, али се на основу тог једног случаја не може извући неки закључак – додаје др Миленковић.
Србијом је ових дана прострујала вест да вирус корона изазива стерилитет код жена и мушкараца и да је то потврдила студија која је рађена у једној београдској клиници. Наш саговорник упозорава да за сада нема података да вирус САРС-КоВ-2 има негативни утицај на репродуктивно здравље жене.
– Да би смо процењивали инфертилитет, морамо да сачекамо један известан период. За сада не можемо да кажемо да особе у репродуктивном периоду које су прележале ковид 19 имају повећани ризик за неплодност – појашњава др Миленковић, који од прошле године редовно долази у Србију ради обављања прегледа и помоћи паровима који се боре за добијање потомства.
Др Миленковић истиче да је недавно објављена студија у угледном америчком часопису „Фертилити енд стерилити”, која испитује присуство САРС-КоВ-2 вируса у семеној течности. Анализирана је семена течност код 34 мушкарца оболела од ковида 19 која су имала блажу клиничку слику и где је ПЦР методом доказано присуство вируса у брису грла. Анализа је урађена у просеку 31 дан после постављене дијагнозе ковида 19. Присуство вируса САРС-КоВ-2 није дијагностиковано ни код једног од 34 испитаника из студије.
– Овај налаз је потврђен и у још три студије које су објављене последњих неколико недеља. Студија публикована у последњем августовском издању овог часописа додатно је анализирала концентрацију и покретљивост сперматозоида која је била смањена код пацијената са средње тежим обликом болести у односу на контролну групу пацијената који нису били инфицирани новим вирусом корона. Међутим, концентрација сперматозоида је, и поред тога што је била смањена, ипак била у граничним вредностима. Такође, могуће је да постоји и негативни утицај антивирусних лекова и хлорокина које су пацијенти добијали. Знамо одраније да инфекције и повишена температура доводе до тренутног погоршања семених параметара, али да се и број и покретљивост сперматозоида нормализују два до три месеца после престанка симптома инфекције – истиче др Миленковић.
Што се тиче истраживања код жена, шпански аутори су недавно објавили студију где су анализирали рецепторе у ендометријуму, то јест слузокожи материце, за нови вирус корона и гене одговорне за те рецепторе. Анализирано је више од 600 узорака и закључено је да је ризик за инфекцију јако мали, али да незнатно расте са годинама старости.
– Вирус није изолован ни у вагиналном секрету. Треба испитати и евентуални утицај лекова који се користе у лечењу ковида 19 на репродуктивну функцију код жена – додаје наш саговорник.
Одлагање трудноће због пандемије, по његовом мишљењу, може да има негативан утицај на настанак трудноће, нарочито код жена у касним тридесетим и четрдесетим годинама.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.