Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

За сада нема доказа да корона изазива стерилитет

Ковид 19 може бити фаталан и за труднице, а како је објављено у стручној литератури, од 3.231 будуће мајке с ковидом 19, преминуле су њих 23, као и 31 дете
Фото Д. Јевремовић

Вирус корона је у другом удару првог таласа показао много агресивније лице, највише према младима и особама које нису имале ниједно хронично обољење, а на удару су се нашле и труднице, за које се у почетку појаве ковида 19 веровало да не спадају у угрожену категорију за тежак облик оболевања.

У протекле две недеље забележени су смртни случајеви две труднице у Нишу, код којих су тестови на ковид 19 били негативни, али су имале комплетну клиничку слику короне. Лекари објашњавају да не прође дан, а да им у болнице не дође нека будућа мајка заражена опасним вирусом и да сви стрепе како ће протећи порођај.

Ипак, у разговору за „Политику”, гинеколог др Милан Миленковић, стручњак за репродуктивну медицину који ради у Шведској и члан је шведско-српског тима лекара који је обавио низ успешних трансплантација материце, објашњава да досадашњи светски подаци указују да труднице оболеле од ковида 19 немају већи ризик за инфекцију и компликације у поређењу са осталом популацијом. Око 80 одсто трудница има минималне симптоме које вирус изазива, око 15 одсто средње тежак облик, а пет одсто тежак облик, који захтева лечење на интензивној нези и механичку вентилацију.

– Прегледом стручне литературе закључно са 1. јулом 2020. анализирана је 3.231 трудница оболела од ковида 19. Код три жене симптоми су се јавили после порођаја. Око 25 одсто тих жена је родило дете вагиналним путем, док је већина порођена царским резом. Сама инфекција новим вирусом корона није разлог да би се радио царски рез, па се одлука о порођају доноси на основу целокупне клиничке слике, капацитета и могућности самог породилишта.

Од 3.231 труднице, 23 њих и 31 дете умрли су од компликација инфекције вирусом корона. ПЦР анализом код 1.200 жена током порођаја није идентификован вирус у плодовој води, постељици, крви пупчаника и мајчином млеку. Код две бебе је идентификован вирус непосредно после порођаја, тако да се такозвани вертикални пренос вируса са мајке на бебу не може потпуно искључити, али је ризик минималан – истиче др Миленковић, који је читав низ успешних гинеколошких подухвата забележио у Универзитетској клиници Каролинска у Стокхолму и Сахлгренска универзитетској болници у Гетеборгу.

Лечење трудница са тежом клиничком сликом је комплексно и индивидуално и представља велики изазов у интензивној медицини. – Дојење је дозвољено, уз адекватне мере хигијене, и наравно у зависности од клиничке слике мајке. Нема довољно података за инфекције новим вирусом корона у раној трудноћи. Код једне жене која је имала спонтани побачај у 19 недељи трудноће изолован је вирус у постељици, али се на основу тог једног случаја не може извући неки закључак – додаје др Миленковић.

Србијом је ових дана прострујала вест да вирус корона изазива стерилитет код жена и мушкараца и да је то потврдила студија која је рађена у једној београдској клиници. Наш саговорник упозорава да за сада нема података да вирус САРС-КоВ-2 има негативни утицај на репродуктивно здравље жене.

– Да би смо процењивали инфертилитет, морамо да сачекамо један известан период. За сада не можемо да кажемо да особе у репродуктивном периоду које су прележале ковид 19 имају повећани ризик за неплодност – појашњава др Миленковић, који од прошле године редовно долази у Србију ради обављања прегледа и помоћи паровима који се боре за добијање потомства.

Др Миленковић истиче да је недавно објављена студија у угледном америчком часопису „Фертилити енд стерилити”, која испитује присуство САРС-КоВ-2 вируса у семеној течности. Анализирана је семена течност код 34 мушкарца оболела од ковида 19 која су имала блажу клиничку слику и где је ПЦР методом доказано присуство вируса у брису грла. Анализа је урађена у просеку 31 дан после постављене дијагнозе ковида 19. Присуство вируса САРС-КоВ-2 није дијагностиковано ни код једног од 34 испитаника из студије.

– Овај налаз је потврђен и у још три студије које су објављене последњих неколико недеља. Студија публикована у последњем августовском издању овог часописа додатно је анализирала концентрацију и покретљивост сперматозоида која је била смањена код пацијената са средње тежим обликом болести у односу на контролну групу пацијената који нису били инфицирани новим вирусом корона. Међутим, концентрација сперматозоида је, и поред тога што је била смањена, ипак била у граничним вредностима. Такође, могуће је да постоји и негативни утицај антивирусних лекова и хлорокина које су пацијенти добијали. Знамо одраније да инфекције и повишена температура доводе до тренутног погоршања семених параметара, али да се и број и покретљивост сперматозоида нормализују два до три месеца после престанка симптома инфекције – истиче др Миленковић.

Што се тиче истраживања код жена, шпански аутори су недавно објавили студију где су анализирали рецепторе у ендометријуму, то јест слузокожи материце, за нови вирус корона и гене одговорне за те рецепторе. Анализирано је више од 600 узорака и закључено је да је ризик за инфекцију јако мали, али да незнатно расте са годинама старости.

– Вирус није изолован ни у вагиналном секрету. Треба испитати и евентуални утицај лекова који се користе у лечењу ковида 19 на репродуктивну функцију код жена – додаје наш саговорник.

Одлагање трудноће због пандемије, по његовом мишљењу, може да има негативан утицај на настанак трудноће, нарочито код жена у касним тридесетим и четрдесетим годинама.

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

zoran
bravoooo.uzmite se upamet,ovaj virus ostavlja posledice po reproduktivne organe.citajte gospodo,citajte ali strane nezavisne strucnjake,patologe,poslusajte frncuskog nobelovca o korona virusu,kada cujete sta je rekao uzivo u emisiji kosa ce vam se dici na glavi.a nasa deca bleje li bleje,niko da im objasni koliko je ovo stetno za njih i njihovo potomstvo,ako ga budu imali.pozz iz eu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.