Још нема оптужница за злочине у „Олуји”
Постоји више сведока злочина хрватске војске над цивилима на Петровачкој цести 7. августа и у Сводни 8. августа 1995. године, као и документа која терете непосредне извршиоце напада. Тужилаштво за ратне злочине Републике Србије има довољно доказа у погледу идентитета пилота који су извршили ватрена дејства на колоне цивила. Како сазнајемо, формирана су два предмета и одређени су тимови за истраге ова два ратна злочина против цивилног становништва, али оптужнице још нису подигнуте.
Неколико представника највишег државног и војног врха Хрватске из 1995. године избегло је кривичну одговорност и суд историје природном смрћу. Поводом 25 година од злочиначке акције „Олуја”, представници Фонда за хуманитарно право саопштили су јуче да Србија и Хрватска имају правну и моралну обавезу да промене однос према наслеђу злочина почињених током „Олује”, као и да конкретним делима покажу да брига о жртвама и процесуирање одговорних за ратне злочине представљају стуб будућег помирења.
„Ни након 25 година, правда за жртве почињених злодела још није достигнута, за шта одговорност сносе и институције Хрватске и институције Србије. Док се у Хрватској годишњице прослављају, игноришући злочине извршене у току и након операције ’Олуја’, у Србији се на државним обележавањима жртве ’Олује’ злоупотребљавају у политичке сврхе”, наводи се у саопштењу фонда.
Подсећају да је операција „Олуја” довела до расељавања више од 200.000 Срба, а да су током и непосредно након акције забележени бројни случајеви пљачке и уништавања имовине Срба. Цивили српске националности који су остали у својим селима, већином старији људи, били су изложени бруталном поступању војника и полицајаца. Према подацима Хрватског хелсиншког одбора за људска права, до краја 1995. године око 400 људи убијено је у својим кућама.
Пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију 2008. године за злочине над српским становништвом у „Олуји” оптужени су Анте Готовина, заповедник Зборног подручја Хрватске војске Сплит и главни оперативни заповедник операције „Олуја” у јужном делу подручја Крајина, затим Иван Чермак, заповедник Зборног места Книн и Младен Маркач, заповедник Специјалне полиције МУП-а Републике Хрватске. Првостепеном пресудом из 2011. године, Готовина и Чермак су осуђени на 24 и 18 година затвора док је Маркач ослобођен, да би жалбеном пресудом наредне године, Готовина и Чермак били ослобођени од кривичне одговорности.
Преживели и породице убијених и несталих током „Олује” невидљиве су жртве за институције Хрватске и Србије. Било да данас живе у Хрватској или Србији, они немају никакву материјалну, здравствену ни психосоцијалну подршку институција. До данас им није признат статус цивилних жртава рата.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.