Кајак авантура на мирној води
Тамо где хучна планинска Ђетиња излази из свог импресивног кањона и наједном постаје шира и мирна, преграђена великом браном надомак Ужица, спреман је кајак двосед. За вожњу и уживање по том речном језеру, воденом стазом дугом око један километар, од новог понтона-пристаништа узводно до Сунчаног вира.
То је кајак погодан и за почетнике: весла у руке па без журбе, с мераком, кроз мирне воде немирне Ђетиње. Поред трасе и тунела некадашње „ћирине” пруге, подно усправних камених литица. Где ветрић пријатно расхлађује, а цвркут птица је једини звук. Усред дивље и нетакнуте природе, на свега један до два километра од града.
Помоћ за почетнике
Управо је вожња кајаком нови туристички садржај, од овог лета заступљен у клисури Ђетиње. Атрактиван и у ово неповољно време за рекреацију и туризам: већ се кајака прихватају, не само у дане викенда, љубитељи уживања на води из Ужица и других градова.
На располагању им је овде укупно осам кајака двоседа. Вожња се плаћа 500 динара за двоје. Изнајмљивање је у новоотвореној туристичкој инфо-кућици на оближњој стази, а полазак с понтона до кога се стиже ограђеним путељком. Ту је и помоћ за почетнике, ако устреба. Читав подухват део је пројекта унапређења туристичке инфраструктуре у западној Србији.
По речима Мирослава Рађена, директора ТО регије Западна Србија, која је после Београда наше најпосећеније подручје, од ове године град Ужице туристи могу сасвим друкчије да доживе.
– Уређена стаза у клисури Ђетиње, трасом некадашње уске пруге, добила је 2017. награду као друга најлепша зелена стаза у Европи. То је рај за многе љубитеље пешачења и бициклисте, а поред стазе од овог лета у понуди је вожња кајаком тим прелепим кањоном, погодна за рекреативце. Ђетиња је као језеро у том делу, кајаком ту могу да се возе сви који желе. У близини је зип-лајн, Стари град, 120 година стара хидроцентрала, прва по Теслиним принципима на Балкану, а није далеко ни Потпећка пећина с највећим пећинским улазом. Тако да је један викенд у Ужицу сада врло садржајан и радо га препоручујемо – изјавио је Рађен.
На отварању сезоне вожње кајаком био је и државни секретар у Министарству туризма Мирослав Кнежевић. Он је, оцењујући ово подручје веома занимљивим (у близини су и Стапарска бања и прво неолитско насеље), истакао да је од 2015. уз помоћ Владе Републике Србије за туристичке пројекте града Ужица укупно издвојено око 90 милиона динара.
– У прошлој години издвојили смо 22 милиона за цитаделу на Старом граду, два милиона за зип-лајн, око 1,5 милиона је вредност овог пројекта у оквиру кога је изграђен понтон и набављени кајаци... А ту је и преко 40 милиона које смо определили за Туристичку организацију регије Западна Србија која је у општинама ове регије градила различите туристичке садржаје – рекао је Кнежевић.

Гости из Италије
На ту прву вожњу кајаком по Ђетињи, док су здравствене прилике биле нешто повољније, стигли су и први страни туристи. И то из Италије, одакле је дошла Елизабет Верде:
– Овде се први пут возим кајаком по српским рекама. Баш сам уживала, кањон Ђетиње је прелеп, посебно ме фасцинира нетакнута природа. Ово је одлична прича за одмор, нарочито викендом.
А Кристијана Сарторе, такође Италијанка, додаје: – Ово је прелепо искуство да се Србија истражује и упозна на неки нови начин. Природне лепоте овог кањона су непоновљиве.
Кад се свему овоме додају и призори кањона Ђетиње узводно, где су њени пенушави слапови, базен с лековитом водом у бањи поред реке и кућице под сламеним крововима у неолитском насељу у близини, осветљени тунели на „европској зеленој стази” и околне атракције, јасно је да овде има шта да се види и доживи.
Ужичка адвентура
Ова водена новотарија само је једна ставка посебног туристичког производа, вишедневне авантуре коју су, да звучи модерније, овде назвали „Ужичка адвентура”. Па њоме, поред кајака, обухватили и вожњу оближњим
зип-лајном, планинарење, пешачење и вожњу бициклом по околини, као и друге садржаје.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.