Саудијски принц оптужен да је наручио убиство у Канади
Блиске везе с америчком обавештајном заједницом и дубоко познавање активности младог принца Мухамеда бин Салмана наводно су могле живота коштати бившег оперативца саудијске обавештајне службе Саада ел Џабрија.
Џабри у оптужници на 106 страница против саудијског принца, познатог под надимком МБС, урученој у четвртак окружном суду у Вашингтону, тврди да је престолонаследник послао тим елитних убица, „Одред тигрова”, да га ликвидира. План о његовој смрти наводно је скован недуго након што је у октобру 2018. године у амбасади Саудијске Арабије у Истанбулу убијен новинар Џамал Хашоги.
„Тигрови” су обавештајца, према оптужници, „намирисали” у Канади, у коју су се запутили из Саудијске Арабије, али су наводно осујећени тако што је канадска погранична полиција открила да преко аеродрома „Пирсон” у Торонту у земљу покушавају да уђу чланови злогласног одреда.
Дугогодишњи саудијски оперативац, јавља Ал Џазира, пре три године је пребегао у канадску престоницу, где га даноноћно чува приватно обезбеђење.
Џабри је, по сазнању медија, годинама био веза између саудијске обавештајне службе и британског МИ6, као и других западњачких безбедносних одељења. Млади принц га је, наводно, желео мртвог јер би га тако спречио да сведочењем изнесе своја сазнања о корупцији и политичким убиствима која су обављали принчеви „тигрови”. Џабри каже да је принц покушао прво да га намами да се врати у Саудијску Арабију, где је хапсио и мучио његову родбину. Напослетку му је поручио да ће свакако доћи до њега.
„Тигрови” су, према наводима из оптужнице, стигли до аеродрома у Торонту средином октобра 2018, свега петнаестак дана након што је Хашоги у конзулату, како се верује, тестером исечен на делове. Имали су туристичке визе. Покушали су да прођу пасошку контролу тако што су се раздвојили и пријавили свако на другом шалтеру. На пут су понели две торбе форензичког алата, а друштво им је правило форензичко особље искусно у чишћењу места злочина. Готово филмски, према оптужници, у „туристички обилазак” Канаде, како су пријавили на аеродрому, кренули су с кофером у којем је, између кошуља, била тестера за сечење костију. С њима је био инструктор из истог одељења у којем је плату примао и форензичар који је непосредно пре тога, према раширеном уверењу, тестером исекао Хашогија, колумнисту „Вашингтон поста”.
Мало ко има толико осетљивих информација о принцу, у кога је уперен прст због свирепог убиства новинара. Џабри их је наводно преточио у снимке док је ишчекивао своју смрт.
Бивши обавештајац у тужби наводи и да је Бадар Аласакер, шеф принчеве канцеларије и извршни директор фондације принца Мухамеда „МиСК”, неговао инострану мрежу агената које је распоредио да прате појединце који у САД поткопавају престолонаследника. Принчева добротворна организација званично помаже саудијској младежи да се школује и исправно развија кроз образовање, креативне и дигиталне медије, културу и уметничке иницијативе, како би сутра развијали своју земљу. Стипендирају је да стиче знање на престижним америчким универзитетима.
Џабри тврди и да је престолонаследник још у септембру 2017. слао своје људе да надзиру његов дом у Бостону.
И док се оптужбе за убиства и неуспеле ликвидације надносе над принца, он у својој домовини и у иностранству покушава да се представи као реформатор. Довео је музичара Дејвида Гету у Саудијску Арабију, отворио биоскопе након 35 година, али затвара политичке противнике, блогере и непослушне имаме. Хвале га јер дозвољава женама да седну за волан, док уједно он „вози” земљу право у рат против Јемена.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.