Нема разлога за смањење пензија
Уколико би се влада и Фискални савет договорили да се пензије убудуће усклађују 75 одсто с растом инфлације и 25 процената са зарадама, уместо садашњих 50 према 50, пензије би у наредној години уместо за четири биле веће око три одсто, каже у разговору за „Политику” Никола Алтипармаков из Фискалног савета.
У последњем извештају о ефекту здравствене кризе Фискални савет, између осталог, сугерише влади да би требало да се иде с измењеном формулом за обрачун пензија и да швајцарска формула, уместо садашњих 50 према 50, буде 75 према 25. Шта ће се догодити уколико се предлог ФС не прихвати?
Важно је нагласити да тренутна криза није била узрок или повод за иницијативу о надоградњи швајцарске формуле – Фискални савет је ову иницијативу изнео још почетком 2019. године, када је започела јавна дебата о формули за усклађивање пензија.
Сличну иницијативу за надоградњу швајцарске формуле исказала је и Влада Србије почетком ове године. Надограђена швајцарска формула би аутоматски пратила привредна кретања и омогућавала нешто вишу индексацију током периода привредног раста и нешто нижу индексацију током кризе.
Наша идеја је, дакле, да усклађивање пензија аутоматски прати привредне трендове како би се обезбедили дугорочни кредибилитет и предвидивост пензијског система и елиминисала могућност, или потреба, да влада дискреционо утиче на усклађивање пензија – што је била пракса у претходној деценији. Притом, не ради се драстичним изменама. Конкретно, надограђена швајцарска формула би сугерисала усклађивање 75 одсто с инфлацијом и 25 процената са зарадама, услед привредне кризе у овој години.
За колики би проценат пензије биле веће уколико буде прихваћен предлог ФС, а колики би тај проценат био уколико би остало како је сада – 50 према 50?
Према актуелним економским показатељима, постојећа швајцарска формула би значила повећање пензија од близу четири одсто за следећу годину, док би евентуално усвајање надограђене швајцарске формуле сугерисало повећање пензија од око три процента у 2021.
Колико је у овом другом случају то више пара за исплату?
Као што сам поменуо, разлике између надограђене и постојеће швајцарске формуле нису драстичне – надограђена швајцарска формула би омогућила уштеде у буџету од пет до шест милијарди динара у следећој години. Ради се о маргиналном износу који је мањи од 0,3 одсто укупног државног буџета. То показује да основна идеја надограђене швајцарске формуле нису буџетске уштеде, већ жеља да се успостави кредибилан и предвидив систем који не оставља простора за дискреционе интервенције.
Препоручујете влади и да не понавља грешку и доноси уредбе, попут оне из времена економске кризе, о привременом умањењу пензија.
Заправо, привремено умањење пензија није било резултат економске кризе већ нерационалног и неодрживог ванредног повећања пензија 2008. године. Да није било ток ванредног повећања, фискална консолидација је могла да се спроведе и без умањења пензија. Сада се налазимо у битно различитој ситуацији јер је 2014. године успешно спроведена пензијска реформа. Иако је било популистичких захтева да се ова реформа разводни, попут захтева за укидање или ублажавање пенала за превремено пензионисање, успели смо да истрајемо на њеном спровођењу.
Као резултат, да не кажем награду, за ту истрајност сада смо ову економску кризу дочекали са стабилизованим пензијским системом и нема потребе да размишљамо о смањењу пензија, чак ни у случају продубљивања економске кризе.
Да није короне швајцарска формула је требало до краја године да се унапреди како би се спречило даље обезвређивање пензија.
Овде морам да вас исправим и да нагласим да постојећа швајцарска формула, сама по себи, спречава обезвређивање пензија које се у потпуности усклађују с инфлацијом и још додатно са 50 одсто реалног раста зарада како би делимично пратиле стандард радника и испуњавале своју улогу међугенерацијске солидарности.
Унапређење швајцарске формуле не би, дакле, значило ни повећање ни смањење пензија, већ би се повећао степен међугенерацијске солидарности и омогућило да пензије ближе прате стандард радника – да нешто брже расту у добрим временима и нешто спорије у кризним временима.
У праву сте да је влада изашла с овом иницијативом почетком године, када смо сви очекивали високе стопе привредног раста и када би надограђена швајцарска формула значила веће повећање пензија од „обичне” швајцарске формуле.
Али, смисао међугенерацијске солидарности је управо да она мора важити и у добрим и у лошим временима. Зато је Фискални савет и позвао владу да остане доследна својим плановима за надоградњу швајцарске формуле, без обзира на постојећу економску кризу. Наиме, управо се током криза показује и изграђује кредибилитет сваког система, нарочито пензијских система међугенерацијске солидарности.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.