Филм „Коридор 92” о бици без које не би било РС
Министар одбране Александар Вулин обишао је припаднике Министарства одбране и Војске Србије који заједно са представницима РТС-а и драмским уметницима учествују на снимању филма „Коридор 92” у околини Вршца.
Том приликом Вулин је изјавио да без битке за коридор не би било Републике Српске, као и да је документарно-играни филм о тој бици наш начин да испричамо истину о грађанском рату у коме су Срби без своје воље, наметнуто учествовали, саопштило је Министарство одбране.
Војна операција „Коридор” трајала је од 28. јуна до 6. октобра 1992. године на простору Посавине. У акцији су погинула 273 борца Војске Републике Српске, а рањено је 1.918 бораца.
Филм је посвећен борбама којима је ослобођен пролаз-коридор Бијељина-Бањалука 1992. године и хронолошки прати дешавања од преласка хрватске војске преко Саве, формирања логора, страдања Срба у Оџаку, Дервенти и погибије 32 војника из Војне поште Врање.
Ауторка филма Слађана Зарић објашњава да се у околини Вршца снимају сцене које треба да дочарају пробијање Коридора.
- Тај коридор који значи опстанак Републике Српске, или како они често кажу тај „пут живота”, симболично је пробијен спајањем два корпуса, Источно-босанског корпуса који је дошао из правца Шамца и Крајишког корпуса који је дошао из Бањалуке. Оног тренутка када су се та два корпуса спојила, то је значило да тај пут, ма колико он био узан пут ка Србији, пут из источног ка западном делу, јесте пробијен и да Република Српска има шансе да опстане – објашњава Слађана Зарић.
Један од учесника пробоја Коридора, председник Удружења грађана Првог батаљона Војне полиције Првог крајишког корпуса Раденко Пузић, учествује у снимању документарно-играног филма.
- Присуствовао сам снимању сцене за документарно-играни филм о пробоју Коридора, сцене самог спајање Првог крајишког корпуса и Источно-босанског корпуса. Као учесник у пробоју Коридора осећам једну велику емоцију, огромну енергију која је присутна на сету – истиче Пузић и додаје да је све на снимању веома аутентично - униформе, ознаке, сама прича.
Снимање филма подељено је у две етапе – разговори са учесницима борби, који су снимани у Бањалуци и Београду и драмска реконструкција догађаја која је снимана са припадницима Војске Србије у Србији.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.