Хоће ли напредњаци два пута морати да победе Зеленовића
Шабац – Градски одбор Српске напредне странке у Шапцу поздравио је став директора регионалног Завода за јавно здравље др Бранка Вујковића о потреби понављања избора на 27 бирачких места у Шапцу пре почетка нове школске године. „Епидемиолошка ситуација у граду се стабилизује што отвара могућност укидања ванредне ситуације и понављања избора уз све мере превенције које остају на снази”, каже се у саопштењу за медије шабачког одбора СНС-а. Дан раније Вујковић је изјавио „да је боље што пре организовати поновљене изборе с обзиром на то да су поједина биралишта у образовним установама, како би после њих та места могла да буду дезинфикована и спремна за почетак школске године”.
Понављање избора на 27 биралишта, бар како је то више пута рекао у последњој седмици, „једва чека” и досадашњи градоначелник Небојша Зеленовић, лидер странке Заједно за Србију (ЗЗС), чија је одборничка листа 21. јуна са скоро 12.000 гласова мање гледала у леђа напредњацима. „То ће значити да смо победили заразу у нашем граду”, истиче Зеленовић, који за разлику од СНС-а не лицитира конкретним временом, иако је лично донео одлуку о увођењу ванредне ситуације у граду, па је по истом законском овлашћењу лично и укида.
Укидање ванредне ситуације, по одлуци Градске изборне комисије (ГИК), услов је за одржавање новог круга гласања на седам бирачких места у граду и 20 на сеоском подручју, како је то наложио Управни суд. Одлука ГИК-а, у којем већину чине представници ЗЗС-а и сателитских група грађана, јесте преседан у досадашњој изборној пракси јер су поновљени избори „расписани” без конкретно одређеног датума. Како је наведено, избори ће бити одржани „у року од седам дана од дана ступања на снагу одлуке о укидању ванредне ситуације на територији града Шапца”.
Народним речником, у Зеленовићевим рукама су „и нож и погача”, па стога не чуди што га шабачки напредњаци оптужују да „не жури да у складу с изборном вољом народа напусти власт, већ да користи сваку ситуацију, па и епидемиолошку, како би што дуже задржао фотељу градоначелника” и позивају надлежне органе да, уколико настави с одуговлачењем завршетка избора, уведу принудну управу у Шапцу.
Према Закону о локалној самоуправи, држава може да распусти скупштине јединица локалних самоуправа из више разлога, између осталог и ако се у тој јединици не спроведу избори за одборнике, а одлуку доноси влада на предлог ресорног министарства. Влада именује привремени орган, који чине председник и четири члана, а председник Народне скупштине Србије доноси одлуку о расписивању нових избора. У зависности од разлога, рок за расписивање избора може бити два месеца, односно месец дана.
Све израженији утисак у Шапцу јесте да је Небојша Зеленовић у ове изборе ушао с два шпила политичких карата – да победи или да их не призна, и да ће их пролонгирати до „тачке пуцања”. Поновљено гласање, уколико до њега и дође, опет није гаранција да ће читав процес бити завршен јер је пред ГИК-ом увек могућност да подизањем руку поништи резултате на неком од бирачких места, после чега следе жалбе, па судске одлуке и што је најизвесније – ново гласање.
Довољно је, на пример, да се у бирачки одбор убаци сродник кандидата за одборника и да се такво „сазнање” пријави после утврђивања резултата. Шапчани још памте изборе који су више пута понављани на појединим бирачким местима да би се у градски парламент угурали СПО и Динкићев УРС.
Принудна управа само наизглед виси као Дамоклов мач над коалицијом окупљеном око Зеленовићеве странке. Напротив, после лошег изборног резултата од 21. јуна и готово ненадокнадиве разлике, коју би требало да „јуре” на 27 бирачких места, донела би им шансу за поправни испит у веома кратком року. Да би суштински дошли до власти у Шапцу, пошто привремени орган нема капацитет да доноси стратешке или виталне одлуке, напредњаци би тако два пута заредом морали да освоје апсолутан број мандата.
Нови избори дали би прилику Зеленовићу да заврши процес присаједињења ЗЗС-а са Демократском странком, чиме би у поновном одмеравању снага са СНС-ом у Шапцу иза себе имао, како он то воли да каже, велику Демократску странку. А евентуално и њене политичке партнере, које је изгубио одлуком да ЗЗС напусти идеју бојкота.
Куповина времена и расплет локалних избора у Шапцу због тога су за Небојшу Зеленовића много више питање личног позиционирања на српској политичкој мапи. Без обзира на појачану реторику, оптужбе и заклињање у интерес грађана, њему је и те како јасно да су одборницима локалне скупштини и њему мандати истекли још почетком маја и да су Шапчани, њих 120.000, таоци неколико стотина нелегалних гласова (без потврде о бирачком праву), а које је ГИК одмах могао да поништи и заврши целу причу.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.