Дужи рок отплате поскупљује кредит
Сви они који имају проблема с отплатом стамбеног зајма моћи ће да траже додатни рок отплате до максимум пет година. То је омогућила Народна банка својом одлуком од пре неколико дана. Ово је без сумње помоћ онима који, услед економске кризе изазване пандемијом, имају мање приходе. Подсећања ради, Народна банка је са сличном мером која се односи на кеш кредите изашла пре месец дана омогућивши дужницима и банкама да се ти зајмови рефинансирају на додатне две године.
Међутим, они који се одлуче да рефинансирају било стамбени било готовински кредит на додатних пет или две године морају да рачунају да ће та финансијска операција у крајњем збиру за дужника бити скупља. У старту они добијају мању месечну рату, али им се остатак дуга распоређује на више месеци на шта се, разумљиво плаћа камата.
Зоран Грубишић, професор на Београдској банкарској академији, потврђује да је нова мера централне банке олакшавање живота онима који тешко сервисирају дуг за кров над главом. Али да дужи рок доспећа зајма значи да ће дужник више новца да плати банци.
– За мене је много значајнија друга мера Народне банке која омогућава банкама да кредитирају зајам за куповину стана и у сивој градњи. Њен циљ је да подржи грађевинску индустрију, а знамо да су грађевинарство и станоградња последњих година дали значајан допринос расту БДП-а. Другим речима, ова мера има за циљ да подстакне привредни раст, односно да омогући да он буде мање негативан у садашњим околностима. Грађевинарство вуче многе друге делатности, добављаче, и зато је тако значајно – каже наш саговорник.
Грубишић подсећа да су банке до сада, без последица по класификацију кредита као ризичне, а самим тим и њихову адекватност, капитала, могле да финансирају кредитом куповину стана са минимум 80 одсто степена довршености. Убудуће се тај се критеријум спушта на 60 одсто, што је значајно смањење.
Сем тога, у случају пројектног финансирања станова неке банке немају ни тог минимума, већ је могуће кредитирање за куповину стана у нултој фази који није ни почео да се гради. Такав аранжман има пуно добрих страна. Купац добија нижу цену стана, а има гаранцију банке да ће инвеститор зграду да заврши. Инвеститор, с друге стране, има обезбеђено финансирање што му омогућава да крене у нови циклус градње.
Како је навела НБС, предмет стамбеног кредитирања поред у целости изграђених станова, могу бити и стамбене непокретности – објекти у изградњи, без обзира на степен завршености, ако је реч о пројектном финансирању банке, код којих је Грађевинска дирекција Србије носилац грађевинске дозволе или су у оквиру мера подршке државе одређеним категоријама физичких лица.
То могу бити и објекти у изградњи, с минимум 60 одсто степеном завршености ако је реч о пројектном финансирању друге банке или о пројекту инвеститора правног лица.
Уместо до сада уобичајеног минималног степена изграђености објекта од 80 одсто, чију је куповину било могуће финансирати стамбеним кредитима банака, наведеном мером дати су подстицаји банкама за одобравање стамбених кредита не чекајући завршетак стамбеног објекта у изградњи у целости или у највећој мери. При томе, јасно су дефинисани критеријуми које и само финансирање, односно инвеститор и објекат у изградњи морају испунити ради примене овог третмана.
Како би се обезбедила средства за ове намене, предвиђено је да банке могу да део средстава у форми капитала, односно одређене заштитне слојеве капитала које иначе издвајају, користе за финансирање овог облика кредитирања.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.