Кредит од 90.000 динара на лепе очи
Без потписивања менице, што би наш народ рекао – на лепе очи, грађани ће ускоро моћи да подигну готовински кредит од 90.000 динара, и то у банци у којој не примају плату. То ће моћи да учине само на основу изјаве која ће имати снагу тога да они имају нека примања – плату или пензију, и да ће моћи да врате кредит. Рок отплате две године, камата онаква какву банка тренутно зарачунава.
Ово је омогућила Народна банка Србије (НБС) својим прописима, а то за банке значи да овакве зајмове централна банка неће класификовати као ризичне, као што је то чинила до сада. То је у пракси значило да пословна банка, у случају одобравања таквог зајма, мора да издвоји иста таква средства за резервације. Другим речима, да блокира свој капитал.
Све до појаве вируса корона може се рећи да је НБС водила рестриктивну политику у погледу задуживања грађана и привреде, то јест није дозвољавала олако задуживање код банака. Опрезност је појачана након што су наши међународни финансијски контролори ММФ и Светска банка упозорили на претерано задуживање становништва, поготово кеш кредитима. Вредност одобрених готовинских кредита премашила је вредност стамбених одавно, па је НБС посегла за ограничавањем периода отплате. Некада се кеш кредит могао отплаћивати на десет година, а убудуће ће моћи само на седам, односно шест година. Краћи рок отплате значи и мањи износ за који неко може да се задужи.
Да ли и кредитом на лепе очи НБС жели да изађе грађанима у сусрет као што је то учинила са две паузе у отплати обавеза према банкама у укупном трајању од пет месеци, као и са давањем могућности да отплату кеш кредита продуже за две године, а стамбеног за пет година. Без сумње да се ради о томе.
Народну банку смо питали зашто су изабрали баш износ до 90.000 динара, зашто не неки други, као и шта је циљ ове мере – да ли је то можда повећање потрошње и да ли је можда НБС видела из података о кредитирању евентуални пад у узимању нових кредита, па зато уводи ову меру. Ево одговора:
„Одлуком о привременим мерама за банке у циљу олакшавања приступа финансирању физичким лицима коју је Извршни одбор Народне банке Србије усвојио 17. августа 2020. омогућено је, између осталог, банци да по поједностављеној процедури физичком лицу које не прима зараду, односно пензију преко рачуна у тој банци одобри кредит у износу до 90.000 динара с роком доспећа до две године. То конкретно значи да је грађанима омогућено да банци код које аплицирају за кредит, а преко које не примају зараду или пензију, као доказ о запослењу и заради, односно пензији у последња три месеца, поднесу личну изјаву о томе, дату под пуном кривичном и материјалном одговорношћу, било у писаном облику, било да скенирану изјаву доставе у електронској форми.”
Циљ ових мера Народне банке Србије јесте, како кажу, да се у условима ванредне здравствене ситуације грађанима поједностави приступ финансирању – без одласка код послодавца ради прибављања потврде о запослењу и висини зараде или у банку у којој примају зараду, односно пензију, ради прибављања извода из евиденције о уплати зараде, односно пензије. Такође, ово је додатни подстицај развоју електронског банкарства и процесу дигитализације који подржава Народна банка Србије.
Банке и надаље имају обавезу да на свеобухватан начин управљају свим ризицима који произлазе из њиховог пословања, тако да ће бити дужне да и приликом одобравања оваквих кредита претходно процене да је реч о кредитима мање ризичности, при чему ће узимати у обзир све карактеристике конкретног правног посла и све релевантне околности за одобравање оваквих кредита (у погледу износа, рока доспећа и других фактора).
„Истичемо да је реч о привременим мерама, тако да ће банке кредите у износу до 90.000 динара, који је опредељен као адекватан имајући у виду висину месечне обавезе која може настати по основу овог кредита, моћи да одобравају на овај начин до 31. децембра 2021. Очекујемо да ће банке у наредном периоду објавити понуду и конкретне услове за одобравање оваквих кредита”, кажу у НБС.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.