У ред због тестирања на ковид 19, па на пут
Грађани који покушавају да ухвате последње дане лета и оду ван граница на одмор, а очекивали су да ће ПЦР тестирањем на приватним клиникама моћи да избегну редове испред Института „Торлак”, на пример, узалуд су делили наду приватника, којима очекивана одобрења нису стигла. Како су за „Политику” јуче рекли у Асоцијацији приватних здравствених установа и приватних пракси Србије, „ниједна приватна лабораторија није добила потврђујуће решење за ПЦР тестирање на ковид 19”.
Када су им почетком месеца одобрена серолошка испитивања на вирус корона, у асоцијацији су нагласили да ће Министарство здравља проценити опрему, простор и кадар у приватним лабораторијама које су поднеле захтеве да раде ПЦР тестове и да очекују да ће им издати дозволе током августа. То се није догодило, а у међувремену је и Египат увео обавезу поседовања резултата ПЦР теста за грађане Србије који су код њих већ уплатили туристичке аранжмане, тако да је притисак на државне лабораторије додатно увећан. Од дестинација на које обично путују наши туристи, негативан ПЦР или позитиван серолошки тест је потребан и за Црну Гору, Хрватску, Бугарску, док је Грчка за наше туристе потпуно затворила границе. Ипак, без тестова се може у Неум у Босни и Херцеговини, Турску и Албанију.
Упитани да ли се код њих тражи место више за ПЦР тестирање, то јест има ли редова, са Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак” нису одговорили. Из Републичког фонда за здравствено осигурање, преко чијег рачуна морају да прођу све уплате од 6.000 динара, колико стаје тестирање у државним установама на лични захтев, такође није стигао одговор на питање колико је таквих захтева у последњем периоду. Детаље и начин попуњавања уплатнице грађани могу пронаћи на интернет адреси РФЗО-а, као и информације о повраћају новца уколико се, на пример, пријаве и уплате, а не тестирају се.
Сем на „Торлаку”, где није потребна претходна најава, грађани се на лични захтев, уз заказивање, могу тестирати по домовима здравља, у Градском заводу за јавно здравље Београд и Заводу за биоциде и медицинску екологију, а и Клинички центар Србије је имао за то опредељен мобилни контејнер. То могу учинити и у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, где за наш лист кажу да седмично обаве око 1.300 ПЦР тестирања на лични захтев, већином због путовања у Црну Гору. Они још не бележе веће интересовање за тестирање због путовања у Египат. Од 24. јуна ова врста тестирања у „Батуту” се заказује на телефон 060 71 71 892 од 10 до 12 часова, али тек за први доступни термин, уз донету уплатницу.
Трачак наде, ако би то могло тако да се каже, стиже од Александра Сеничића, директора Националне асоцијације туристичких агенција Србије, који каже да би се у Бриселу тек следеће на састанку комисије Европске уније можда могло поменути скидање Србије са црвене листе земаља за улазак у њихове чланице. Такође истиче да „има неких нада” да ће од недеље бити укинут услов поседовања негативних ПЦР и позитивних серолошких тестова за улазак у Црну Гору.
– Чекамо одлуке, али немам никакве најаве да ће то да се догоди и са Хрватском. Постоје најаве да ће Грчка и Бугарска поново да разматрају наш статус, али још не знамо ништа конкретно за њих. То значи да би Грци можда могли да нас пусте да тамо летујемо у септембру уз ПЦР тест, а Бугари тешко да ће да га укину. Половином овог месеца имао сам чак документ који ми је потврђивао намере бугарских власти да укину тестирање за житеље Србије, али је, независно од њихове добре воље, ЕУ донела одлуку да нам тај услов оставе – истиче Сеничић.
Додаје да још постоји могућност да Египат направи изузетак од обавезе поседовања ПЦР тестова од 1. септембра за део наших туриста који искључиво путују до Хургаде и Шарм ел Шеика и да би та посебна мера важила до 1. октобра.
– „Јута” већ има седам-осам агенција које су се ангажовале и обезбеђују на клиникама и институтима термине за тестирање клијената који су код њих уплатили аранжмане за Египат. Та обавеза жестоко угрожава сезону, а и агенције, које могу да потроше све оно што су досад зарадиле пошто уз ПЦР тестирање нема чартер летова, па морају да плате скупље линије или чак да шаљу празне авионе по путнике који су већ у Египту – истиче Сеничић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.