Шиповима штите стару градску тржницу од новог обрушавања
Крагујевац – Прашина која се у Крагујевцу дигла шестог јула, када се приликом реконструкције главне пијаце обрушио део зида старе градске тржнице, још се није слегла. Реакције огорчених грађана су и даље жустре, тражи се одговорност надлежних.
Пројекат вредан 352 милиона динара, којим је предвиђена модернизација пијаце и објекта из треће деценије 20. века, провоцира и стручну јавност која полемише о доминантном питању старог неколико деценија – да ли је пијацу требало изместити, а зграду старе тржнице прилагодити културним потребама града, не мењајући њен аутентичан изглед?
Реаговале су и поједине политичке организације. Народна странка је поднела кривичне пријаве против одговорних за извођење радова и надзор, те против руководиоца градског предузећа „Шумадија” које је наручилац посла, а Шумадијска регија је тражила реакцију Међународне организације за заштиту културног наслеђа „Европа ностра”. Огласила се Мрежа за зашиту наслеђа југоисточне Европе, изражившу забринутост због неадекватног односа надлежних према националној баштини.
Сигурно је да ће коментаре изазвати и ново техничко решење Грађевинског факултета из Београда, којим је предвиђено постављање шипова да би се предупредило даље обрушавање објекта. Тим пре што то решење подиже цену радова за скоро седам милиона динара, с тим да је већ причињена штета од око два милиона динара.
На питање како је дошло урушавања дела објекта и шта је предузето да се санира штета, од директора ЈКП „Шумадија” Немање Димитријевића, који се позвао на стручно мишљење Градске управе за инвестиције, добили смо одговор следеће сдржине:
„Током извођења радова на кампадама дошло је до урушавања дела објекта, око 40 метара квадратних, на делу где су већ изведене кампаде. Радови су извођени технологијом дефинисаном пројектном документацијом. Након урушавања дела објекта ангажован је Грађевински факултет из Београда, који је проверио техничку документацију и утврдио да је рађено у складу са правилима струке. Грађевински факултет из Београда је предложио ново решење, тако да ће се уместо кампада радити шипови.”
Како су нам објаснили грађевински инжењери, кампаде су нека врста потпорног зида, док се шипови постављају зарад учвршћивања објекта који се гради на трусном терену. У сваком случају, предочени одговор не сугеришу ничију кривицу, па и даље остаје нејасно како је дошло до обрушавања једне од најлепших зграда у Крагујевцу.
Ипак, радови на реконструкцији ће ускоро бити настављени, каже директор Димитријевић и наводи: „ЈКП ’Шумадија’ је добила ново решење за градњу и планира почетак, односно наставак радова у току месеца. Ново техничко решење је увећало инвестицију за 6,9 милиона динара.”
Стара крагујевачка тржница је подигнута 1928. године, средствима ратне одштете коју је Аустрија платили Србији. Посао пројектовања поверен је београдској фирми „Технички биро браће Соларевић” и руском архитетки Георгију Коваљевском, а радове је извела фирма „Тунер и Вагнер”, такође из наше престонице. Једна од најмодернијих покривених пијаца у Европи тог доба свечано је отворена 1929. године.
Објекат старе тржнице налази се средишту Милошевог венца, где је Крагујевац утемељен као прва престоница модерне, постсредњовековне српске државе. Читав тај простор проглашен је за национално кулурно добро и ужива највећи степен заштите.
Историјски архив Шумадије је надлежнима уступио планску и грађевинску документацију о старој згради, а овдашњи Завод за заштиту споменика културе издао је јасне услове под којима могу да се изводе радови. Ово су у разговору за „Политику” потврдили директори ових установа, Славица Јагличић и Марко Грковић.
Пројекат реконструкције пијаце и старе тржнице, којим је предвиђена изградња модерних продајних павиљона и подземне гараже с 53 паркинг места, поверен је градском јавном предузећу „Урбанизам”. За извођаче радова одабране су фирме „Еуродомус” из Београда, „Потенс – Перфорација” из Пожеге и „Максим градња” из Суботице, а посао вредан око три милиона евра ЈКП „Шумадија” финансира кредитним средствима.
Грешка свакако постоји
Након што је изабран за градоначелника Крагујевца, Никола Дашић је на инсистирање новинара одговорио и на питање у вези са обрушавањем дела старе градске тржнице.
– Градског већника за културу Миљана Бјелетића, који је и у претходном скупштинском сазиву обављао ту дужност, никако не могу да доведем у везу са рушењем зида старе градске тржнице. Грешка свакако постоји, пробаћемо да нађемо где је грешка и да буду кажњени сви они који су је починили – поручио је Дашић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.