ОЕБС: ДПС имао непримерену предност због злоупотребе положаја и државних ресурса
ПОДГОРИЦА - Демократска партија социјалиста (ДПС) на парламентарним изборима имала је непримерену предност кроз различите облике злоупотребе положаја и државних ресурса и велике медијске покривености, саопштили су данас међународни посматрачи. Иако су парламентарни избори у Црној Гори спроведени транспарентно и ефикасно, широка злоупотреба положаја и државних ресурса дала је владајућој партији неупитну предност у атмосфери интензивно поларизоване расправе о националном идентитету и цркви, наводи се у прелиминарним закључцима међународне мисије за посматрање избора ОЕБС/ОДИХР.
„Приметно учешће председника, који притом није кандидат и осталих високих државних званичника у кампањи, замаглило је границу између државе и владајуће партије”, наводе посматрачи.
Још додају да владајућа партија ужива непримерену предност кроз различите облике злоупотребе положаја и државних ресурса, попут нуђења превременог запошљавања у државном сектору и доделе ванредних социјалних накнада „угроженим” групама на основу нејасних критеријума.
У прелиминарном извештају наводе да је ограничена мисија за посматрање избора ОДИХР примила притужбе на рачун притиска да се гласа за владајућу партију, те да су у два случаја започете званичне истраге
Специјална координаторка и вођа ОЕБС-ових краткорочних посматрача Маргарета Цедерфелт је истакла да су избори одржани у окружењу које је било поларизовано по питању цркве.
Оценила је да су генерално избори били транспаренти, иако ДИК није до краја остварила своју регулаторну улогу.
„Изборни дан је протекао уредно, а здравствени протоколи нису доследно спроведени”, рекла је Цедерфелт, преноси Бета.
Истакла је да је кампања била мирна, иако је била супротстављајућег тона.
„Била је ово врло борбена кампања с тим да је владајућа партија била у предности због неједнаких услова такмичења. Утицај ковида на кампању, укључујући и јучерашњи изборни дан био је неоспорно јак, али не колико и расправе о црквеном и националном идентитету”, казала је Цедерфелт.
Демократска партија социјалиста председника (ДПС) Мила Ђукановића одлази у опозицију након што су више од тридесет година били на власти.
Три опозиционе странке коалиција окупљена око Демократског фронта (ДФ) коју предводи до скоро јавности непознати професор Здравко Кривокапић, коалиција окупљања око Демократске Црне Горе Алексе Бечића и коалиција око покрета УРА Дритана Абазовића имају већину за формирање власти, односно 41 од укупно 81 мандата у парламенту.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.