Дрварчани све забринутији због отпада из Италије
Од нашег дописника
Сарајево – Готово два месеца Дрварчани се боре да уклоне 300 тона нелегалног отпада који је почетком јула из Италије увезло дрварско предузеће „Кром рециклажа” и истресло га у „њихово дрвориште”, у непосреној близини тамошњег Дома здравља.
На све досадашње реакције незадовољних и забринутих грађана, од организовања протеста и блокада саобраћајница до упућивања бројних захтева надлежним институцијама у Федерацији БиХ, одговарано је „само празним обећањима” због чега и нису никада реализована.
У међувремену је Федерална управа за инспекцијске послове издала и решење којим је фирму „Крон рециклажа” обавезала да у „року од месец дана измести спорни отпад”, али ни од тога није било ништа јер су, наводно, у процесу издавања решења направљене (не)намерне грешке које су одложиле његову званичну примену.
Тиме је додатно актуелизовано кључно питање ‒ ко је одговоран и зашто ни након два месеца нема конкретног решења.
Душица Рунић, начелница Дрвара, на који се „покушава пебаци сва кривица”, за наш лист наводи да одговорности локалне заједнице у овом случају „нема” и „не може” је бити с обзиром на то да она нема механизме за решавање проблема измештања отпада.
С тим проблемом сe не суочавају само Дрварчани него и грађани Босанског Грахова и Бихаћа, јер је одређена количина отпада лагерована и на подручју те две локалне заједнице.
„У Федерацији БиХ (ФБиХ) закони су тако ’посложени’ да ’вежу руке’ локалној заједници јер не постоје механизми који јој дозвољавају да може сама нешто да подузме, како би се решила отпада који је баш у време ескалације пандемије увезен из Падове, италијанске регије с највише случајева заразе. Уколико би и нешто и урадили, то би се третирало као наш атак на туђу робу у туђем власништву”, каже Рунићева за „Политику.
На неоправдане нападе на власт Дрвара, које долазе са адреса надлежних федералних и кантоналних институција, Рунићева одговара да је управо „афера с опасним отпадом показала све административне недостатке и неспремност државе у кјој живимо да помогне локалним самоупавама и да их заштити од појединаца који су, зарад личних интереса, спремни угрозити и здравље становништва”.
У последње време у Дрвару се повећава број заражених вирусом корона, што изазива додатни страх код грађана, јер многи од њих то „доводе у везу са испаравањем сумњивог текстилног отпада из Италије, лагерованог у непосредној близини Дома здравља”.
Начелница Рунић каже да она те сумње не подржава и да је уверена да су у питању произвољне процене, то јест спекулације.
Федерална министарка екологије и туризма Едита Џапо је најавила да ће Фонд за заштиту животне средине ФБиХ обезбедити средства и ангажовати компанију која ће уклонити отпад депонован у Дрвару.
Не прецизирајући када ће се то и догодити, она је у изјави за Срну навела да би то требало да буде што пре решено јер, како је казала, зна да су људи у Дрвару узнемирени и да је тешко и начелници која се свакодневно бори с грађанима.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.