Ниједан организатор просјачења деце није процесуиран
Организатори просјачења деце у Србији у последњих годину и по дана уопште нису процесуирани, а на централним улицама свих већих градова свакодневно „ради” више стотина деце.
Појединачни случајеве „просјачења” су се међутим нашли пред прекшајним судовима, али је процесуирано свега 1.135 за годину и по дана, а свега шест случајева за такозвано просјачење у групи, указао је Заштитиник грађана Зоран Пашалић у изјави за Танјуг.
Напомињући да је реч о веома малом броју случајева у односу на реалност, Пашалић је нагласио да међу процесуираним особама има и малолетника, а за децу до 16 година одговарају родитељи.
Највише просјачења је у великим градовима, и тачно се зна у којим терминима и интервалима у години и на којим локацијама се оно ради, рекао је Пашалић,уз опаску да су то места на којима се креће највећи број грађана.
Он сматра да је за решење овог проблема, а ради заштитие интереса деце, неопходна боља сарадња између надлежних институција и истиче да је за Канцеларију Заштитиника грађана приоритет заштита права деце и саме деце.
Због тога је како је навео, Канцеларија Заштитника грађана упутила препоруку да Министарству за рад и социјална питања да се стави ван снаге упутство из 2018. године, којим је центрима за социјални сугерисано да деца која раде на улици и баве се просјачењем, треба да у судском поступку буду одузета од родитеља, односно да се упуте у домове или у хранитељске породице.
„Мислимо да ово није било најбоље решење јер ту се не штите интереси детета. Просјачење није само прекршај и често деца која се баве просјачењем потичу из екстренмо сиромашних породица због чега треба сваки случај ининдивидуализовати”, изричит је Пашалић.
Он је додао да сваки случај треба посматрати појединачно и видети да ли је у питању екстремно сиромашна породица која нема други излаз сем да се бави просјачењем или да се деца баве просјачењем, или је у питању нешто друго.
„То друго, могу слободно да назовем „организованим криминалом. Не бих улазио у квалификације да ли је у питању прекршај, кривично дело трговина људима или нешто треће. Суштина је у томе да су интереси детета на првом месту”, нагласио је Заштитиник грађана.
За велики број „деце улице” Заштитиник грађана је од Министарства за рад добио објашњење да немају добру сарадњу са полицијом и са комуналном милицијом по овом питању. „Ако постоји проблем у тој сарадњи, ми ћемо тражити да се она побољша.Тражимо да се сваки случај детета које се бави просјачењем, посматра индивидуално”, рекао је Пашалић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.