У Вашингтону почињу разговори Београда и Приштине
Данас у Вашингтону почињу вероватно најтежи разговори које је до сада Александар Вучић имао с представницима Приштине. То би се дало закључити из изјава председника Србије, али не само њега. Иако се уочи сусрета делегација Београда и Приштине у организацији Беле куће говори о томе да су на столу пре свега економске теме, нико не спори да ће се готово извесно отворити и друга питања.
„Не либим се да кажем да очекујем изненађење”, рекао је Вучић и појаснио да је Београд добио званичну агенду као и да у тој агенди „има само једна тачка коју нисмо могли да прихватимо”.
Он није сигуран, како је рекао, да ће на томе да се заустави. „Мој политички нос неретко је добро осећао различите врсте могућих изненађења и замки”, указао је Вучић и додао да нема сумње да ће и овога пута бити тако.
У званичном саопштењу Вучићевог кабинета стоји да ће он од 3. до 5. септембра боравити у посети САД где ће, како се наводи, учествовати у разговорима о економској сарадњи између Београда и Приштине. Специјални саветник америчког председника за преговоре Београда и Приштине Ричард Гренел потврдио је Вучићеве сумње.
„У четвртак на столу ће бити искључиво економска питања, а слажем се с констатацијом председника Вучића да нико не зна о којим питањима ће се дискутовати у петак”, рекао је Гренел и додао да ћемо видети „шта ће се десити у петак, шта ће се десити у понедељак”. Из Приштине већ данима најављују да је једино по шта иду у Вашингтон коначни споразум, односно признање Косова. И Вучић је казао да „једина тема свуда увек ће бити у САД међусобно признање, ма шта причали”, а да „ко год каже другачије, лаже свој народ и обмањује људе”.
Премијерка Србије Ана Брнабић оценила је да ће разговори у Вашингтону бити тешки, али и додала да нико од председника Александра Вучића не може да штити боље српске интересе.
Према њеним речима, Вашингтон се пре свега бави економијом. „У том смислу је и наш став сличан ставу Вашингтона, да се мора обезбедити економска сарадња како би људи боље живели и онда ће се и лакше причати и о свим осталим питањима”, рекла је премијерка, преноси Танјуг, и навела да се плаши да Приштину апсолутно не интересује разговор о економији и да томе приступа само про форме, што се видело и код питања такса на српску робу. Она је изразила наду да ћемо „успети да изгурамо неке економске договоре”.
„Све оно остало политички, мислим да су увек та питања неизбежна, шта год да кажем не желим да отежам председнику Вучићу, имам пуно поверење у њега, као и далеко највећи број грађана Србије, да ће он тамо боље од било кога бранити интересе Србије. Драго ми је што нас он представља”, рекла је Брнабићева и додала да је он на такве разговора и ситуације навикао, а влада је ту за све што треба да помогне. Она је подсетила да Вучић после Вашингтона иде у Брисел и наставља те разговоре. „Тешка је ситуација, али ако неко може да извуче максимум, ако неко не пристаје на уцене, ако је неко позиционирао Србију као легитимног јаког саговорника – онда је то Вучић”, оценила је Брнабићева.
Потпредседница владе Зорана Михајловић изјавила је да верује да је посета председника Србије САД прилика да се поново покрену теме повезивања и економске сарадње између Београда и Приштине важне за стабилност и развој читавог региона. Она је навела да је извесно да ће ти разговори бити веома тешки, али да је дијалог с Албанцима неопходан ако се жели боља будућност за грађане и за читав регион.
Виши сарадник Савета за политику демократизације у Берлину Бодо Вебер у интервјуу за „Косово онлајн” каже да, иако се код Трампове администрације никад не може у потпуности искључити неко изненађење, искрено сумња да ће бити неког политичког споразума, а камоли нешто налик на финални.
„Господин Гренел последњих годину дана ничим није допринео постизању коначног споразума, већ сасвим супротно – подривао је напоре Европске уније да се дође до неког ресетовања преговора о свеобухватном споразуму, а пошто ангажман америчке администрације циља мање на решавање дуготрајног конфликта између Србије и Косова, а више на реизбор Трампа, као и личне интересе господина Гренела, у овом тренутку тим интересима највише служи некакав или некакви економски споразуми. Зато и очекујем да су овај пут саопштења званичног Вашингтона да ће се преговори ове недеље фокусирати на економију заиста истинита”, оцењује Вебер. На питање да ли ће се притисак на Србију појачати како би Београд пристао на договор с Приштином, Вебер каже да треба сачекати и видети какав је карактер економских споразума који ће бити на столу, односно да ли и како додирују питање статуса Косова. Сходно томе, притисак ће бити или на српским или на косовским преговарачима, додао је немачки стручњак.
Кофи: САД посвећене стабилности и просперитету Балкана
Организовањем сусрета представника Косова и Србије у Белој кући, САД поручују да су посвећене стабилности и просперитету Балкана, сматра Лук Кофи, стручњак конзервативне америчке фондације Херитиџ. Кофи, познавалац балканских прилика, указао је да САД тиме показују да су свесне да је дефинитивни пут до стабилности на подручју Балкана – нормализација односа међу земљама тог подручја и постизање економског напретка.
„Само одржавање тог сусрета је једна врста достигнућа. Видели смо већ колико то може бити тешко – имајући у виду да је претходни отказан. Немам неких великих очекивања. Надам се да ће ово бити први сусрет од многих будућих у којима ће САД блиско сарађивати с Европском унијом на том питању”, рекао је Кофи за Глас Америке.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.