Да ли ће Доналд Трамп истиснути „Хуавеј” из Србије
Мобилна мрежа пете генерације, познатија као 5Г, корисницима у Србији биће доступна почетком следеће године, али је могуће да мобилни оператери који буду конкурисали за коришћење неопходних радио-фреквенција неће моћи да користе опрему кинеског произвођача „Хуавеј”, који је први у свету пустио мрежу последње генерације, али и преко чијих леђа се ломи трговински рат САД и Кине.
Ово би могло да се наслути из економског споразума који су Београд и Приштина протеклог викенда потписали у Вашингтону. У једном делу тог документа се каже да ће обе стране мрежама мобилне комуникације забранити употребу 5Г опреме коју испоручују непоуздани добављачи. Онда када је та опрема већ присутна, обе стране ће се обавезати на њено уклањање.
На намеру да се Кинези истискују из бизниса изградње телекомуникационе инфраструктуре указује чињеница да већ две године САД воде беспоштедну кампању како би спречили „Хуавеј” да преузме лидерску позицију у имплементацији 5Г широкопојасне мреже мобилне телефоније. Они сматрају да је ова компанија ризик за националну сигурност и оптужују је за наводне везе са кинеском владом јер омогућава државну шпијунажу и преношење осетљивих информација властима Кине.
Овај кинески гигант се у мају прошле године нашао усред трговинског рата између Кине и Америке када је Доналд Трамп одлучио да им забрани да сарађују с америчким компанијама.
Ирини Рељин, помоћница министра трговине, телекомуникација и туризма, каже за „Политику” да регулаторна агенција за електронске комуникације РАТЕЛ треба да процени која је опрема непоуздана. Из онога што се до сада чуло, у споразуму се не каже из којих држава и од којих произвођача.
– На основу нашег закона, ми не можемо никога да искључимо када расписујемо аукцију. Какви треба да буду услови по квалитету опреме, поготово што се ту мисли на безбедност података, у надлежности је регулаторне агенције. Неке државе попут Пољске и Словеније имају прописано и експлицитно наведено која опрема може да буде коришћена – каже Рељин.
Уколико се ова одредба споразума односи конкретно на „Хуавеј”, то, према оцени наше саговорнице, не би требало да представља проблем јер Србија у овом тренутку има само једну „Хуавејову” базну станицу и она не ради. Компанија „Теленор” ју је прошле године инсталирала у Научнотехнолошком парку „Звездара” када је пробно пустила у рад 5Г мрежу, која омогућава далеко бржи пренос података и има велику примену у привреди, медицини, пољопривреди.
Здравствена криза је одложила расписивање аукције за добијање дозвола за коришћење радио-фреквенција и она ће се десити око Нове године. Рељин најављује да ће мрежа у фебруару бити доступна корисницима, али и да ће то изискивати промену мобилних телефона за оне који буду желели да је користе.
Иначе, „Теленор” за четврту генерацију мобилне мреже има „Хуавејову” опрему. „Телеком” користи „Ериксонову” и „Нокијину” опрему, а ВИП „Нокијину” опрему.
– Некако је уобичајено, што није сто одсто сигурно, да ако нова генерација, у овом случају 5Г, има прилично заједничких карактеристика као претходна 4Г, онда је логично да оператер узме истог произвођача. Тада су компатибилни уређаји. У том смислу „Теленор” би, ако овај споразум буде обавезујући, могао да има проблем. „Хуавејова” опрема, према неким проценама, изванредна је са техничког становишта. Што се тиче заштите података, то није у домену министарства – каже помоћница министра трговине, телекомуникација и туризма.
У Теленору кажу за Политику да „они у потпуности послују у складу с законом и прописима Републике Србије и понашају се у складу с тим законом”.
Милош Јончић, научни сарадник Института за међународну политику и привреду, који је докторирао на међународном праву, каже за „Политику” да потписани споразум мора да прође кроз скупштину да би произвео правно дејство за нас као једну страну. Ако буде прихваћен и ратификован у парламенту, значи да ће фактички постати међународни споразум који ће производити правна дејства како за нас, тако и за другу страну.
– Оно што ставља велики знак питања јесу изјаве америчке администрације да у њиховом случају САД, односно председник Доналд Трамп нису потписали билатерални споразум са Србијом. Тако да је ово што је потписано заправо једнострана изјава од стране председника Александра Вучића која ће у будућности производити одређена правна дејства. Ово није споразум који нас у потпуности обавезује, али јесте основа од које ће се кренути у реализацију свих тачака – сматра Јончић и наглашава да је ово за Србију добра полазна основа.
Када је у питању 5Г мрежа, он каже да је добро што нигде поименице не стоји да је у питању Народна Република Кина. То оставља могућност да ми сами утврдимо ко су ти непоуздани партнери у набавци опреме.
– Ми мислимо да је то „Хуавеј” јер имамо потписане вредне споразуме са том компанијом, али са друге стране постоје и други произвођачи опреме, мада у овом тренутку нису у фокусу САД. Битно је да се нигде поименице не спомиње ниједна држава. По међународном праву свакако да ћемо ми одлучивати који су то непоуздани партнери у случају набавке опреме за 5Г мреже. Американци могу да врше политички притисак, али они немају ниједну тврду правну норму на коју могу да се позову осим тога што они сматрају „Хуавеј” непоузданим партнером – каже Јончић.
Према његовом мишљењу, односи Србије и Кине нису нарушени овом тачком споразума јер ће се вероватно правити нови споразуми или анекси са осталим партнерима и у погледу набавке опреме и у погледу инфраструктуре да постојећи уговори не би били угрожени.
– „Теленор” је приватна фирма. Држава не може да се меша у одлуке приватне фирме од кога ће набављати опрему. На њиховој управи је одлука са киме ће наставити сарадњу. Уговори који су потписани пре овог споразума не могу бити раскинути – објашњава Јончић.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.