Недеља, 22.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Да ли је известан одмор са заменским ваучерима

Европске туристичке земље затражиле увођење мораторијума на отплату својих обавеза, што може додатно угрозити положај домаћих агенција, али и права путника
Уколико би Грчка успела да добије мораторијум, домаће туристичке агенције би морале грађанима да врате новац у том року и то је оно што њих сада брине (Фото Анђелко Васиљевић)

Шта ће бити са летовањима у иностранству која су због пандемије одложена за следећу годину, питање је које већ мучи домаће туристе иако ни овогодишња сезона није готова. Од 400.000 аранжмана који су уплаћени, више од 300.000 грађана је пут одложило до краја 2021. године, али вести из европских туристичких земаља не охрабрују. Наиме, Грчка, а онда и Италија и Шпанија затражиле су да им се одобри мораторијум на отплату обавеза, и то три до пет година, што би вероватно направило додатне проблеме и домаћим агенцијама и грађанима који желе путовање или новац, у случају да га потражују.

Уколико би Грчка, примера ради, успела да добије мораторијум на обавезе према страним партнерима, домаће туристичке агенције би морале грађанима да врате новац у том року и то је оно што њих сада брине.

Према домаћој уредби о заменским путовањима путници који нису успели да реализују своја путовања имају право да то учине до краја следеће године, док они који не отпутују тек тада могу да траже повраћај новца. Проблем је, наводно, што су агенције део новца уплатиле партнерима у иностранству који, у случају одобравања мораторијума, не би морали да враћају новац у предвиђеном року. А то значи да би и наши туристи тешко дошли до новца, будући да агенције и овако траже помоћ и на рубу су егзистенције.

У Националној асоцијацији туристичких агенција „Јута” кажу да су агенције у обавези да исплате новац за нереализоване аранжмане од 1. јануара 2022. Проблем је, кажу, већи за агенције које у случају одобравања мораторијума неће успети да наплате тај новац од иностраних партнера.

– И у случају да агенције остану без новца, путници ће бити покривени гаранцијама путовања које су важиле у тренутку склапања уговора о путовању, без обзира на то да ли у тренутку исплате имају важећу лиценцу – каже Александар Сеничић, директор овог удружења.

Тешко је, ипак, поверовати да ће ЕУ изаћи у сусрет туристичким земљама после пакета помоћи који им је недавно додељен како би превазишле губитке. Посебно и због чињенице да је Европска комисија почетком јула покренула поступак против десет земаља које су прекршиле права потрошача тиме што су незаконито додељивале туристичке ваучере уместо враћања новца.

Од почетка епидемије и потрошачке организације и Европска комисија позивају на права путника, подсећајући да неће дозволити да се крше прописи. Многе земље су директиву о путовањима у пакет аранжманима у којима се помиње и додела ваучера протумачиле онако како им је одговарало. Уместо да ваучере, како је предвиђено, дају уколико путник на то пристане, оне су у недостатку новца одлучиле да то не буде на добровољној бази, него обавезно. Када су се путници током лета масовно побунили против овакве праксе, уследиле су најаве тужби, покретање поступака. Европска унија је туристичке агенције и авио-превознике подсетила да у директиви јасно стоји да онај ко не жели ваучер има право да одбије такву понуду и да у прописаном року од 14 дана од отказа путовања добије новац, и то комплетан уплаћени износ. У Србији је почетком лета, када је постало јасно да путовања масовно неће бити реализована, донета посебна уредба по којој путник за отказана путовања, које је уплатио делимично или у целости, добија ваучер уз који аранжман може да реализује на истој или другој дестинацији најкасније до 31. децембра 2021.

Онима који не желе путовање него инсистирају на новцу, према истој уредби, организатор путовања је дужан да врати новац до 14. јануара 2022. Уколико Грчка, рецимо, успе да добије мораторијум на обавезе према страним партнерима, домаће туристичке агенције ће морати грађанима да врате новац у том року и то је оно што њих сада брине.

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Куп је битан
У данашње време, поред Интернета, онлајн платформи за резервацију смештаја и јефтиних летова, користити услуге агенција је лудост. Ако ова превара са "заменским ваучерима" није била довољна да се људи опамете, онда не знам шта треба да се деси.
Vanja
Smeta mi " navodno" platile u tekstu. Nase agencije pocinju sa uplatama inostranim partnerima u oktobru, novembru i uplate traju do pocetka avgusta za narednu sezonu i to uvek moze da se proveri! Ne prestajete sa predstavljanjem agencija u negativnom kontekstu u ovoj situaciji kada je tesko doci do resenja, i kao da su koronu izmislili kako inostrani partneri tako i nase agencije da turistima otmu pare. Pa ko je mogao da nasluti ovakav razvoj dogadjaja?
Да урну зумират'
Тешко питање, а ви сте га још више отежали. На крају крајева, надам се даће нас медији правовремено известити о овом проблему, тако да ћемо кад-тад сазнати да је известан одмор са заменским ваучерима.
Kataklizma komunizma
400.00 aranzmana u inostranstvu za siromasnu zemlju od 6.5 miliona? Cetvrtina populacije placa letovanje u inostranstvu. Pa i nije tako lose. Pomislio bi covek ta kuknjava o siromastvu nije na mestu. Lepo su sebi sredili zivot gradjani Srbije. Odakle pare? Nije cudo sto nas rastakanje zemlje nesto i ne pogadja.
Marko Trifunovic Javonte
Ovde izgleda da je vase pitanje samo da saznate odakle ljudima pare. I kad saznate odakle ljudima pare, sta cete da uradite sa tom informacijom? prodacete je i tako i vi otici na letovanje? Rastakanje zemlje pogadja izgleda samo vas koji se bave tudjim problemima i saznanjima odakle nekome nesto. Motiku u ruke... Srdacan pozdrav
Зоран Чачак (пишимо ћирилицом)
Tај мораторијум од 3-5 година био био идеалан за наше агенције, као изговор, да се мало "раскомоте". Срећа да ЕУ има механизме да натера оне, који су навикли да "једу леба без мотике", да се уведу у ред. Знао сам да је прича с ваучерима млаћење празне сламе: дај паре унапред, а ручак ћемо ти поставити тамо око вечере.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.