Да ли је известан одмор са заменским ваучерима
Шта ће бити са летовањима у иностранству која су због пандемије одложена за следећу годину, питање је које већ мучи домаће туристе иако ни овогодишња сезона није готова. Од 400.000 аранжмана који су уплаћени, више од 300.000 грађана је пут одложило до краја 2021. године, али вести из европских туристичких земаља не охрабрују. Наиме, Грчка, а онда и Италија и Шпанија затражиле су да им се одобри мораторијум на отплату обавеза, и то три до пет година, што би вероватно направило додатне проблеме и домаћим агенцијама и грађанима који желе путовање или новац, у случају да га потражују.
Уколико би Грчка, примера ради, успела да добије мораторијум на обавезе према страним партнерима, домаће туристичке агенције би морале грађанима да врате новац у том року и то је оно што њих сада брине.
Према домаћој уредби о заменским путовањима путници који нису успели да реализују своја путовања имају право да то учине до краја следеће године, док они који не отпутују тек тада могу да траже повраћај новца. Проблем је, наводно, што су агенције део новца уплатиле партнерима у иностранству који, у случају одобравања мораторијума, не би морали да враћају новац у предвиђеном року. А то значи да би и наши туристи тешко дошли до новца, будући да агенције и овако траже помоћ и на рубу су егзистенције.
У Националној асоцијацији туристичких агенција „Јута” кажу да су агенције у обавези да исплате новац за нереализоване аранжмане од 1. јануара 2022. Проблем је, кажу, већи за агенције које у случају одобравања мораторијума неће успети да наплате тај новац од иностраних партнера.
– И у случају да агенције остану без новца, путници ће бити покривени гаранцијама путовања које су важиле у тренутку склапања уговора о путовању, без обзира на то да ли у тренутку исплате имају важећу лиценцу – каже Александар Сеничић, директор овог удружења.
Тешко је, ипак, поверовати да ће ЕУ изаћи у сусрет туристичким земљама после пакета помоћи који им је недавно додељен како би превазишле губитке. Посебно и због чињенице да је Европска комисија почетком јула покренула поступак против десет земаља које су прекршиле права потрошача тиме што су незаконито додељивале туристичке ваучере уместо враћања новца.
Од почетка епидемије и потрошачке организације и Европска комисија позивају на права путника, подсећајући да неће дозволити да се крше прописи. Многе земље су директиву о путовањима у пакет аранжманима у којима се помиње и додела ваучера протумачиле онако како им је одговарало. Уместо да ваучере, како је предвиђено, дају уколико путник на то пристане, оне су у недостатку новца одлучиле да то не буде на добровољној бази, него обавезно. Када су се путници током лета масовно побунили против овакве праксе, уследиле су најаве тужби, покретање поступака. Европска унија је туристичке агенције и авио-превознике подсетила да у директиви јасно стоји да онај ко не жели ваучер има право да одбије такву понуду и да у прописаном року од 14 дана од отказа путовања добије новац, и то комплетан уплаћени износ. У Србији је почетком лета, када је постало јасно да путовања масовно неће бити реализована, донета посебна уредба по којој путник за отказана путовања, које је уплатио делимично или у целости, добија ваучер уз који аранжман може да реализује на истој или другој дестинацији најкасније до 31. децембра 2021.
Онима који не желе путовање него инсистирају на новцу, према истој уредби, организатор путовања је дужан да врати новац до 14. јануара 2022. Уколико Грчка, рецимо, успе да добије мораторијум на обавезе према страним партнерима, домаће туристичке агенције ће морати грађанима да врате новац у том року и то је оно што њих сада брине.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.