Све вежбе ВС - од „Словенског братства” до „Платинастог вука”
Први пут после пет година, Војска Србије неће учествовати на традиционалној трилатералној руско-белоруско-српској војној вежби „Словенско братство”. Ове године требало је да се одржи у Белорусији, што је изазвало подозрење Запада због унутрашњополитичке кризе у овој земљи. Како је објаснио министар одбране Александар Вулин, због притисака Европске уније, која се противила учешћу Србије на вежбама са Белорусијом донета је одлука о суспензији свих вежби са другим државама.
Неће бити вежби са Белорусијом (планирана је и билатерална вежба „Заједнички удар” у Србији), али ни са било којом другом земљом. Ову одлуку треба тумачити у светлу прокламоване војне неутралности у односу према другим државама и њиховим армијама.
Управо захваљујући војној неутралности, Војска Србије је минулих година имала прилику да вежба са свима, што је чини специфичном у односу на остале војске у Европи. Међутим, ове године због пандемије вируса корона дошло је до поремећаја планова када је реч о овим активностима, све вежбе су отказане, тако да је „Словенско братство 2020” требало да буде прва овогодишња међународна вежба Војске Србије.
Српски и амерички војници на вежби у Румунији (Инстаграм)
У том смислу полугодишњи мораторијум, у време ионако поремећеног календара тих активности, неће битно утицати на овај вид међународне војне сарадње. На каквим међународним вежбама редовно учествује Војска Србије?
Када је реч о западним државама, то су углавном вежбе које организује европска команда америчке војске. Такве вежбе се организују у Немачкој и Бугарској и Србија на њима редовно учествује, али не баш сваке године. У бази „Југ” код Бујановца, која је иначе изграђена уз значајну подршку САД, сваке године се одржавају вежбе „Платинасти вук” на којима учествују државе НАТО-а и програма „Партнерство за мир”. Почетком године почело је планирање вежбе за јун, али је, јасно је, отказана због пандемије ковида 19.
Важно је истаћи сарадњу са Националном гардом Охаја која је 2017. године прерасла у прву српско-америчку вежбу у иностранству и то у – Анголи, а било је разговора о томе да та активност постане редовна. Занимљиво да је овде, као и у случају „Словенског братства” реч о трилатералној америчко-српско-анголској вежби.
Почетак вежбе „Платинасти вук” у бази „Југ” (Фото Министарство одбране)
Осим тога, те године су Американци, заједно са припадницима тадашње Специјалне бригаде ВС, извели падобрански десант на аеродром „Лисичји јарак” код Београда. САД су том приликом ангажовале припаднике 173. ваздушно-десантне бригаде („Небески војници”) из базе у Виченци у Италији.
Ракеташи противваздушне одбране Војске Србије бојева гађања изводе на полигону у Шабли у Бугарској, чланици НАТО-а. Прошле године та активност је изведена као бугарско-америчко-српска вежба. Са Румунијом се сваке године одржавају ваздухопловне вежбе „Ер солушн”, увежбавање заштите ваздушног простора. Сарадња са НАТО-ом одражава се кроз низ програма, а када је реч о војним вежбама алијансе, Војска Србије на њих повремено шаље посматраче. Међутим, цивилне структуре (Сектор за ванредне ситуације МУП-а) активно учествују у увежбавањима за реаговање у случају елементарних непогода и сличних криза које организује алијанса. Штавише, највећа таква вежба изведена је у Србији 2018. године.
Вежба „Ер солушн” – румунски „мигови 21” на аеродрому у Батајници (Фото Министарство одбране)
Када је реч о ОДКБ-у, источном војно-безбедносном савезу који предводи Русија (чланице су и Белорусија, Јерменија, Киргизија, Казахстан и Таџикистан) Србија је до сада на вежбе у њиховој организацији слала војне посматраче. Било је у плану да се на предстојећу вежбу „Неуништиво братство 2020” пошаљу штабни официри али сада је јасно да се, због суспензије свих вежби које је прогласила Влада Србије, то неће догодити.
Наравно, најважнији источни партнер Србије је Русија са којом постоји низ заједничких вежби. Међу њима се издваја БАРС („Братство авијатичара Русије и Србије”) који је од изузетног значаја за РВ и ПВО јер се на њима увежбавају пилоти авиона „миг 29” и хеликоптера „Ми-17”, летелица које је Србија набавила у Русији.
Пилоти Србије и Русије на вежби БАРС у Руској Федерацији (Фото Министарство одбране)
Војска Србије је, са пешадијском јединицом, учествовала и на вежбама руског Западног војног округа, код Санкт Петербурга. Овој вежби својевремено је присуствовао тадашњи начелник Генералштаба ВС генерал Љубиша Диковић. Случајно или не, после тог путовања није добио америчку визу, мада такав потез САД никада није јавно образложен.
Подозрење Запада изазвала је и руско-српска вежба јединица ПВО „Словенски штит” уз употребу система С-400 и „панцир”. Вежба је изведена прошле године у Русији и Србији, која је иначе купила „панцире”. На војни аеродром у Батајници допремљен је С-400 што је привукло пажњу светске јавности. И та вежба требало је да постане традиционална...
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.