Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дуг у Кредитном бироу стопира кредит на часну реч

Банке још не нуде кредит од 90.000 динара код кога је доказ о запослењу само изјава дужника
(Фото Драган Јевремовић)

Када је у другој половини августа Народна банка Србије (НБС) усвојила меру којом ће грађани моћи да подигну кредит у банци у којој не примају плату или пензију, најчешће постављано питање кол-центру и на друштвеним мрежама банке било је да ли се гледају подаци у Кредитном бироу.

Из овога је јасно да су за кредит од 90.000 динара заинтересовани управо они који су у Кредитном бироу у „црвеном”, то јест имају неки регистрован дуг који им ускраћује могућност новог задужења.

Банке још нису понудиле клијентима поменути кредит, а многе и неће. У банци с почетка приче рекли су да, банкарским језиком речено, „такав производ неће ни имати у понуди зато што не могу да прихвате изјаву дужника без других средстава обезбеђења”. Подсећају да се кеш кредит одобрава само онима који имају редовна примања, плату или пензију, и да би то било одступање од правила. А неће ни да преузму ризик.

Управо је ризик кључна реч у опредељењу да ли ће банке у пракси уврстити ову врсту зајма у своју понуду. Ако дужник не врати зајам, питање је да ли се банци исплати, с обзиром на судске трошкове и цену рада правника, да утерују на суду тај дуг.

Зоран Грубишић, професор на Београдској банкарској академији, каже да је овакав зајам на часну реч или на лепе очи, како су га медији прозвали, за њега споран из много разлога. У свет финансија уводи се инструмент изјаве да се кредит узима под пуном материјалном и кривичном одговорношћу, без других средстава обезбеђења.

– Ова мера непотребно мути воду и не видим никакву корист од ње. Прави само штету и банци и дужнику. Каква је тежина те изјаве? Банке нису заштићене довољно, а клијент ипак негде постаје кривично одговоран. Они за које се покаже да су у Кредитном бироу лоши дужници неће моћи да добију тих 90.000 динара. Ако неко може да узме кредит у другој банци, он може и у својој и обрнуто. Једини мотив да неко узме кредит у другој банци видим уколико је у његовој банци камата већа него у некој другој. Мада су сада камате уједначене – каже Грубишић.

Иначе, подаци о неизмиривању или кашњењу обавеза према банкама Кредитни биро евидентира три године, након чега се подаци бришу. Нови кредит банке најчешће одобравају годину дана након измирења дуга.

Неуредност, то јест доцња, у измиривању обавеза грађана представља доспелу неизмирену обавезу од 60 и више дана. На пример, доцња по кредиту настаје када физичко лице не измири доспелу рату по основу кредита у року од 60 дана, рачунајући од дана доспећа рате или када недозвољено прекорачење по текућем рачуну не измири у поменутом року, рачунајући од дана настанка недозвољеног прекорачења.

Извештај Кредитног бироа сматра се уредним уколико клијент није тренутно у доцњи у износу већем од 1.000 динара.

Народна банка Србије је раније навела да банке и надаље имају обавезу да на свеобухватан начин управљају свим ризицима који произлазе из њиховог пословања, тако да ће бити дужне да и приликом одобравања оваквих кредита претходно процене да је реч о кредитима мање ризичности, при чему ће узимати у обзир све карактеристике конкретног правног посла и све релевантне околности за одобравање оваквих кредита (у погледу износа, рока доспећа и других фактора).

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ko je pojeo fondove
@bambi; A gde su pare iz penzionih fondova (koji su u tim , zemljama koje pominješ, veoma bogati)?U kojoj normalnoj državi se penzije isplaćuju iz budžeta?Da nisu pare možda u auto putu "Bratstvo jedinstvo"?
Davor
Pa nek NBS garantuje bankama za dati novac
bambi
Interesantna je stvar da ya vreme Tita gradjani nisu imali nikakva dugovanja. Sa druge strane, ono sto je jos interesantnije je da mnogi ponavljaju floskulu da mi jos vracamo dugove koje je Tito napravio ali zato se u medijima ne provlaci premisa da vracamo dugove koje svakog dana postojeca garnitura uzima da bi isplatila plate i penzije. Tito je uzimao dugove jer su bili povoljni i izgradjivao zemlju kao sto to rade sve moderne zemlje i mi smo ih vracali kao svaki dug. A danas za plate i penzij
Sima
Nisu primenjene ni druge mere. Nema produzenja u otplati stambenih kredita za 5 godina.
Davor
Ni rok duži za 24 meseca.... Što NBS ne garantuje ili Vlada!? Da banke nemaju rizik.
Vesa D
...NBS baca narodu prasinu u oci reda radi te jos uzgred da ima trla baba lan da joj prodje dan..

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.