Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Посета Степинца Јасеновицу док је логор радио „пуном паром”

Већ двадесет и пет година августа месеца Срби обележавају годишњицу изгона из крајева Хрватске у којима су углавном били већина, а Хрвати годишњицу успостављања суверенитета над целом територијом републике. Срби своје годишњице обележавају са тугом и горчином, Хрвати своје са нескривеном еуфоријом, као датум значајнији од 9. маја 1945, званичног дана коначног изгона Хитлерове армаде. Обележавали су их одвојено, са појачаном напетошћу у односима, присутном иначе непрекидно. Ове године направљен је помак: политички представници Срба у Хрватској присуствовали су хрватском обележавању тог 5. августа, а хрватски великодостојници комеморацији српским цивилима страдалим у свом селу након окончања борбених дејстава. Овај потез политичких представника Срба у Хрватској наишао је на многе осуде у Србији и Републици Српској, нарочито међу Србима прогнаним из Хрватске 1995. године. Но, потез је одигран, и сада треба видети хоће ли донети икакав бољитак животу Срба у Хрватској, и  односима двају народа и двеју држава.

Некако у исто време, пажњу је привукло и одбијање Министарства културе Републике Србије да на списак за откуп књига за попуну библиотека уврсти и књигу „Јасеновац” хрватског писца Иве Голдштајна, са образложењем да не желе да финансирају откуп књиге са неверодостојним наводима. Првенствено, то се односи на Голдштајнов навод о броју жртава Јасеновца. Око тога се дигла велика галама, као да је књига у Србији забрањена.

То што се и дан-данас споримо због броја жртава у том логору, првенствено је српска срамота. Био би ред да се тај број једном утврди и буде „оверен” од међународних институција, с надом да буде што мањи. Нажалост, сигурно није толико мали да би се за виновнике те нељудскости могла наћи трунка опаравдања. Међутим, више од седам деценија у Хрватској је присутно настојање да се јасеновачка трагедија ублажи изношењем неприхватљивих ставова.

Да оставимо по страни спорење о броју жртава, али тврдити да је Јасеновац био радни логор (скоро па претеча омладинских радних акција), а не планирано стратиште, ван сваке је памети. Ко је тамо доспео више није био личност, није имао своје име и презиме већ је постао број. Та рана љубав усташког режима према дигитализацији говори све о природи тих логора и том режиму.

Уз то иде и неприхватљиво упорно настојање да се загребачки надбискуп за време усташког режима Алојзије Степинац прогласи свецем. Те био је антикомуниста, те није био упознат са дешавањима у логорима, те помогао је да се велики број заточеника спасе. Српска православна црква изборила се да се уз благослов папе Фрање формира мешовита комисија двеју цркава, која ће расветлити све чињенице о повезаности надбискупа Степинца са догађањима у логорима и начину њиховог функционисања. Комисија још није завршила свој посао, а резултати рада комисије су неизвесни.                    Онда смо током јула, од госпође Смиље Тишме, председавајуће конститутивној седници парламента Србије, чули њено сећање на посету надбискупа Степинца логору Јасеновцу у време док је логор радио „пуном паром”. Као дете била је један од присилних становника тог простора бола и ужаса, била је број. Сећа се да је надбискуп Степинац спроводио одабир постројених дечака из логора. На кога је показао, католичке сестре су га издвајале, преоблачиле и стављале му капу са усташким обележјем. Био је то први корак у преваспитавању у католичком духу и усташком светоназору. Сведочење поштоване госпође Тишме је убедљиво и чини излишним рад било каквих комисија и претурања по архивама Ватикана.

И сада долази оно кључно питање:  Колико је великодостојника Католичке цркве у Хрватској (или у Хрвата) знало за ову делатност надбискупа Степинца, а све време су се ватрено борили за његово посвећење?

Цвијетин Михајловић,
Суботица

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Suhoj
Један од највећих српских интелектуалаца 20 вијека Предраг Драгић Кијук лијепо је објаснио да прави број страдалих Срба у вампироликој НДХ зна Ватикан! Суштина планираног и спроведеног хрватско-муслиманског геноцида над српским народом на простору НДХ, јесте у томе да се иза тога налази римокатоличка црква и папа Пије XII. Извјештаје о броју покланих и покатоличених Срба, Хрвати су уредно слали у Ватикан. Тражити арбитражу од истог тог Ватикана о овом ужасном српском усуду је светогрђе.
Marija Stupatic i prijatelji
Veliko HVALA i BRAVO g-dine Cvijetin Mihajlovic za Vas Artikel!!!
predrag
u jesen 1943. ujak me je odveo do laguma gdje su stavljani leševi izvađeni iy Save. Aprila 1945. prešao sam Dunav na motor. čamcu sa komšijama ne bi li u Pančevečkom ritu kupili nešto hrane. U oba pravca pokraj nas su plovili bezglavi leševi (ko zna njihov broj?). Sećam se da je neko lanjske godine pisao da je mnogo više Srba pobijeno pred kućmim pragovima cela sela su poklana i spaljena A gdje je čitav niz konclogora poput Gradiške, Paga, Jadovna...? Gdje su hercegovačke jame i bezdanice? Ima j
софи
Не разумем чему прича да треба да утврђујемо број страдалих у Јасеновцу. Податак постоји још док су и сећања и материјални трагови били свежи и аутентични. Тај податак је верификован и на међународном плану. У усташким логорима страдало је око седамстохиљада (и бројем 700.000) људи, углавном Срба. Тачка. Алојзије Степинац је, као и сво свештенство у НДХ, знао за логоре. И подстицао њихово постојање. Недвојбено утврђено у судском процесу. Друга Тачка. Сада хоћете да вршимо прозивку мртвих 700.000
Александар Вељић
Прва комисија из Загреба, која је ушла у напуштени Јасеновац маја 1945, установила је да је убијено "отприлике 1.400.000" људи у том логору. Дакако да то значи да је око 1.200.000 Срба побијено на том стратишту, а остало су Јевреји, Роми и Хрвати антифашисти.
Vladislav Marjanovic
Demistifikacija istorije i uloge videcih licnosti u njoj je uvek bolan proces. Zaslepljenost nacionalistickom propagandom navodi javnost na poistovecivanje sa prosloscu i njenim protagonistima. Samim tim, ona ne uvidja da se oni koriste (zloupotrebljavaju?) kao moneta za polticko potkusurivanje. Pitanje Stepinceve kanonizacije, koje se (namerno?) razvlaci u nedogled, to najbolje potvrdjuje. Bolje bi bilo kada bi ulogu Stepinca analizirali istoricari, pod uslovom da su nepristrasni. No, ima li ih

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.