Миришу печене паприке – јесен је стигла
Мирис печених паприка, куваног џема од шљива и шушкање опалог лишћа сигуран је знак да смо лето оставили иза себе. Јуче је то „званично” потврђено јер нам је јесен, тачно у 15 часова и 31 минут закуцала на врата. Остаће са нама све до 21. децембра када ће место уступити зими. Јесен је стигла на северну Земљину полулопту, док је на јужну у исто време стигло пролеће.
Већина нас сматра да се 22. септембра успоставља равнодневица, односно да су тада ноћ и дан исте дужине, изгледа до то није у потпуности тачно.
– У тренутку доласка јесени, грубо речено, Сунце у току свог привидног годишњег кретања по небу прелази са северне на јужну полулопту. То је дан јесењег еквинокција (једнаконоћја), односно јесење равнодневице. Ипак, обданица и ноћ тог дана не трају подједнако (по 12 часова), како бисмо очекивали, већ је обданица приближно девет и по минута дужа. Узрок овом нескладу је Земљин ваздушни омотач, односно атмосфера – каже Бранко Симоновић, сарадник у Астрономском друштву „Руђер Бошковић”. Он објашњава да је атмосфера густа средина у односу на васионски вакуум и да се светлост која стиже прелама у њој, као што се лик сламке преломи у чаши са водом.
– На исти начин (рефракцијом, односно савијањем) се и Сунчев лик прелама у атмосфери која га привидно уздиже у односу на хоризонт. Због тога се Сунце раније појави на небу и касније зађе. Астрономска рефракција на хоризонту је толика да када Сунце својим доњим крајем додирне хоризонт, оно је у стварности за цео свој пречник испод њега. Ово важи и за Месец и за Сунце јер су истих привидних, пречника. Имајући у виду овакав утицај атмосфере можемо рећи да ће обданица и ноћ подједнако трајати 25. септембра. Тог дана, Сунце излази у 6.25, а заћи ће у 18.35 часова – рекао је Симоновић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.