Шта „Словенско братство 2020” поручује НАТО-у
Вежба „Словенско братство 2020”, која се одржава на западу Белорусије, а од које је Србија одустала непосредно пре почетка, прерасла је у војне активности које, јасно је, шаљу поруку НАТО-у у јеку унутрашњополитичке кризе у Белорусији. Првобитни сценарио вежбе на којој је требало да учествује Војска Србије предвиђао је заједничко увежбавање у борби против тероризма, а сада се у околини Бреста, уз границу с Пољском, проиграва одбрана Савезне државе, још недовршене интеграције Русије и Белорусије, од „илегалних наоружаних група”.
Москва и Минск нису коментарисали одустајање Србије од досад већ традиционалне трилатералне руско-белоруско-српске вежбе „Словенско братство”, која се од 2015. године одржава наизменично у државама учесницама. Званичници Србије су јасно рекли да се од вежби одустало због притиска ЕУ, која не жели војну сарадњу с Белорусијом након што је она запала у кризу после председничких избора, на којима је Александар Лукашенко прогласио победу, што опозиција оспорава масовним протестима.
„Словенско братство 2020” сада је руско-белоруска вежба и досад су изведени форсирање реке и ваздушни десант, како је то било и у Србији прошле године. Међутим, у доступним извештајима са вежбе, чији сценарио је очигледно измењен по одустајању Србије, сада се не говори о најављеној „борби против тероризма” већ о заштити граница Савезне државе. Први сценарио је био адекватан за трилатерални формат вежбе, а други је прворазредна тема за Москву и Минск.
Русија је у активности у Белорусији ових дана укључила и стратешке бомбардере „ту-22” и „ту-160”, а ови последњи су летели дуж западних граница ове земље, саопштило је Министарство одбране Руске Федерације. У руским и белоруским изворима успоставља се јасна веза између „Словенског братства 2020” и налета стратешке авијације. Руске бомбардере пратили су белоруски ловци „су-30”, недавно испоручени из Русије.
Управо тај план модернизације ловачке авијације Белорусије довео је до тога да ће се њихови „мигови 29” постепено повлачити из употребе. Ова земља, са којом је до сада војна сарадња била у успону, поклонила је Србији четири авиона тог типа, који се тренутно модернизују у бази у граду Барановичи. Како је раније „Политика” објавила, ти „мигови 29” би требало да уђу у састав Војске Србије почетком следеће године.
Без обзира на садашње осетљиве односе с Белорусијом, а треба имати у виду да је Србија због притиска у вези са „Словенским братством 2020” суспендовала и вежбе са западним државама у настојању да очува војну неутралност, очекује се да ће овај договор бити спроведен. За Војску Србије то значи да ће имати комплетирану ескадрилу надзвучне ловачке авијације, у којој ће бити 14 „мигова 29”, док су многе друге земље у неизвесним вишегодишњим процесима набавке ловачких авиона, а неке су и одустале од њих, препуштајући своје небо на чување страним армијама.
Подели ову вест











Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.