Британци и са Дражом и са Титом у Другом светском рату
УЖИЦЕ – На давнашњим фотографијама припадници британских војних мисија и јединица за специјалне операције су и са Титовим партизанима и Дражиним равногорцима у годинама Другог светског рата.
На једној британски мајор носи своју униформу, а обувен је у опанке. Њихов водник је сликан на коњу у планинама Србије, а на другој високи официр у шкотском килту у друштву је Владимира Велебита. Пуковник Бејли и Дража Михаиловић фотографисани су у Дражином штабу 1942, две године касније Черчил, Тито и Шубашић заједно су у Напуљу...
Те и друге фотосе могуће је видети на изложби „Британци и Други светски рат у Југославији”, јуче отвореној у Народном музеју у Ужицу, који овим догађајем обнавља излагачку активност након паузе због пандемије.
Аутор поставке је пуковник Ник Илић, војни аташе у британској амбасади у Србији. Посвећена је 75. годишњици од завршетка Другог светског рата, чува сећање на британско-српску сарадњу и деловање Британаца на простору Југославије до коначног ослобођења у борби против фашизма.
Укупно је представљено 140 фотографија (из збирки Империјалног ратног музеја и Државног архива у Лондону, Војног музеја у Београду, приватних колекција), од којих се око 90 први пут представљају. За изложбу су превасходно заслужне британска амбасада и ужички музеј, а аутор Илић се на помоћи захвалио и Министарству одбране Србије и Војсци Србије.
Отварајући поставку градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић истакла је да изложено указује на улогу британских војних мисија у Југославији, првенствено припадника јединица за специјалне операције који су на овом подручју били присутни и пре почетка рата:
– Они су имали задатак да прате дешавања у Југославији и реализују Черчилов план о ширењу отпора фашизму. Британци су балансирали између врховних штабова Југословенске војске у отаџбини и Народноослободилачких партизанских одреда Југославије, пружајући им материјалну и логистичку подршку која је допринела оснаживању покрета отпора – рекла је градоначелница.
Према речима Ника Илића, чињеница да је Југославија одбила да се прикључи Тројном пакту била је у то време симбол наде за Британију кад је она стајала скоро сама против моћне нацистичке Немачке:
– Тада је град Ужице био симбол слободе и отпора окупацији, место где је први британски официр, капетан Бил Хадсон, у то време дошао пре него што је наставио пут за Равну гору. А прошле године овде у Ужице стигла је госпођа Луиз Расел у потрази за информацијама о њеном оцу, који је такође био припадник британске војне мисије код Тита, па остао после рата као дипломата овде у Србији. Она је дошла са никад раније виђеним фотографијама свог оца и његових ратних доживљаја у Југославији, које су део ове изложбе – рекао је војни аташе, додајући:
– Већина ових фотографија нису биле пре објављене нити приказане. Изложба и наш долазак у овај град показује да имамо много више заједничког него што мислимо, више нас спаја него раздваја. Надам се да ће изложба да помогне да боље разумемо једни друге.
Овом приликом директорка музеја Славица Стефановић уручила је симболичан поклон, пасош Ужичке републике, аташеу Илићу који је наше горе лист, пореклом из Далмације. После Ужица, где ће моћи да се види до 16. октобра, изложба иде у Чачак.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.