Да ли ће Бугари блокирати Македонце због Делчева
СКОПЉЕ - Премијер Северне Македоније Зоран Заев изјавио је данас да не очекује блокаду Бугарске на путу и учлањењу те земље у Европску унију.
Заев је рекао да бугарски и македонски народ желе да помогну један другом, у складу са жељом за пријатељством и још већом сарадњом.
Он је казао да је Бугарска европска земља те да у разговорима и у документима види њихове напоре, амбиције и оправдане жеље да се пронађе решење око заједничког обележавања датума рођења и смрти револуционара и једног од оснивача ВМРО Гоцета Делчева.
„Уопште не очекујем да имамо блокаде у том делу зато што је од почетка до данас Бугарска један од највећих, ако не и највећи подржавалац Републике Северне Македоније у европским интеграцијама”, изјавио је Заев на конференцији за медије, преноси Плусинфо.
Он је поновио да су идентитетска питања око македонског језика и народа „право на самоопредељење” које се не може оспоравати.
Софија и Скопље су 1. августа 2017. године потписали међудржавни споразум о пријатељству и сарадњи који предвиђа и решавање отворених историјских питања између те две земље.
Тим поводом формирана је заједничка експертска комисија о историјским питањима која скоро годину дана није постигла сагласност око идентитетске припадности Гоце Делчева.
Македонски експерти тврде да постоји македонски и бугарски историјски мит о Гоцету Делчеву, те да тако треба и да остане, а да обе стране заједнички обележавају датуме његовог рођења и смрти.
С друге стране, бугарска страна тврди да је Гоце Делчев Бугарин по етничкој основи и не прихватају уопште да се Делчев у било ком формату идентификује као Македонац, преноси Танјуг.
Софија је пре две недеље послала и меморандум државама-чланицама ЕУ у коме наводи да су „македонски језик и македонски народ настали током постојања комунистичке Југославије”, као и да македонске власти фалсификују историју.
На тај меморандум је реаговано из Северне Македоније уз истицање да су, како је назначено, „македонски народ и македонски језик неупитна ствар”, и да је посреди „грађанско право на самоопредељење”.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.