Предложена јавна опомена за професорку Даницу Поповић
Са новим мишљењем о могућем плагирању уџбеника из Међународне економије на Економском факултету у Београду, које је ових дана изрекла Етичка комисија те установе, можда се и назире крај афере која дуже од годину дана дрма ову високошколску установу, чланицу Универзитета у Београду (УБ). Етичка комисија је потврдила оно што је у два наврата пре тога оценила међууниверзитетска Стручна комисија да је тамошња проф. др Даница Поповић, у допуњеном издању превода уџбеника из Међународне економије преузела чак 150 страна из раније верзије те академске књиге чији је преводилац покојни професор др Стојан Бабић. Етичка комисија у извештају није експлицитно навела да је Поповићева плагирала дело, него је истакла да се проф. др Даница Поповић неакадемски понашала приликом превођења уџбеника из Међународне економије, аутора Доминика Салватореа, објављеног 2018. године.
Чланови комисије сматрају да би имајући у виду тежину повреде Кодекса професионалне етике, као и штету која је нанета угледу факултета, као најадекватнију меру проф. др Даници Поповић требало изрећи јавну опомену. Наводе да би она допринела да се убудуће избегну такве и сличне повреде кодекса.
– Изрицањем наведених мера, факултет, то јест чланови академске заједнице безусловно се ограђују од морално неприхватљивог понашања и упућују поруку најширој јавности да је такво понашање непримерено члановима академске заједнице – дословно је наведено у мишљењу поменуте комисије, испод кога су потписани председник проф. др Иван Вујачић и чланови проф. др Милојко Арсић, др Зорица Аничић, Лука Чворовић и Живана Милетић.
Ове наводе за „Политику” је потврдио и проф. др Бранислав Боричић, декан Економског факултета, али и истакао да је одлука на члановима Наставно-научног већа који ће сутра одржати седницу.
– Етичка комисија је дала мишљење да је понашање професорке Поповић при превођењу уџбеника из Међународне економије било неакадемско и предложила да јој се изрекне јавна опомена. Ја као декан на крају изричем такву меру, али одлука је на Наставно-научном већу, после ког имам законски рок 15 дана да коначно пресудим – појаснио је Боричић.
Поступак за утврђивање неакадемског понашања професорке Поповић покренут је на захтев донедавног студента ЕКОФ-а Александра Јакшића. Он је свој захтев упутио факултетској Етичкој комисији. После тога је Наставно-научно веће донело одлуку да се за овај случај формира Стручна комисија, састављена од експетрата из међународне економије, двојице професора Економског факултета, једног са Факултета политичких наука и једног са Економског факултета у Нишу. Стручна комисија је пре неколико месеци уз помоћ софтвера за откривање плагијата закључила да је проф. др Даница Поповић у новом издању књиге из Међународне економије, из 11 спорних поглавља у просеку „позајмила” 43 одсто текста из превода сада покојног колеге, што је већ поменутих 150 страна. Све је, на неко време, пролонгирано јер је Етичка комисија онда тражила да Стручна прецизира да ли је то плагијат. Стручна комисија је потом 27. јула обавестила Етичку да стоји иза свог закључка и да им је задатак да провере оригиналност дела што су и урадили.
На молбу да прокоментарише најновије мишљење Етичке комисије и каже да ли очекује изрицање јавне опомене, проф. др Даница Поповић за „Политику” је одговорила:
„Лажи ’Курира’ и Александра Јакшића су овог пута темпиране ради застрашивања Наставно-научног већа Економског факултета, које ће се ове среде изјашњавати о извештају Етичке комисије. До сада је свака њихова лажна оптужба одбачена, почев од оне да продајем испите, због које је Јакшић на крају одстрањен са факултета. Чуди ме како ’Политика’ увек изостави ову чињеницу.”
Студент Александар Јакшић је 24. септембра, са оценом десет, одбранио мастер на ЕКОФ-у и нашој редакцији јуче доставио уверење којим то потврђује, као и чињеницу да није одстрањен са факултета. Наглашава да је Етичка комисија потврдила неакадемско понашање Данице Поповић, на основу његовог захтева који се односио на кршење члана 22. Кодекса професионалне етике УБ-а, којим је дефинисано плагирање.
– Стручна комисија је недвосмислено утврдила неоригиналност аутоског дела професорке Поповић. Она је у свом извештају експлицитно навела да су два превода идентична чак и када су оригинали уџбеника различити. Такође, софтвер за утврђивање плагијата је идентификовао постојање плагирања на више од 150 страна. То значи да је професорка Поповић ауторско дело професора Бабића, четири месеца након његове смрти, преузела и представила као своје ауторско дело. Тиме ја стављам тачку на ову причу. Очекујем да ће ректор УБ-а бити доследна и да ће уложити жалбу, уколико одлука факултета не буде јавна осуда – наводи Јакшић.
Јуче се огласила и Мрежа академске солидарности и ангажованости, састављена од око 500 академских радника који коментаришу цео случај и, између осталог, апелују да њихове колеге да не буду предмет истрага и осуда универзитетских тела због поступака који нису у вези са њиховим академским радом и академским звањима.
Ректорка УБ-а: Одлука је на Економском факултету
Проф. др Иванка Поповић, ректорка УБ-а, јуче је за наш лист истакла да још нема информације одлуци Етичке комисије и да их чека јер зна да Наставно-научно веће Економског факултета треба ускоро да се састане.
– Што се тога тиче сада је све на факултету. Чекам да ме обавесте шта су одлучили на Наставно-научном већу – кратко је објаснила Поповићева.
Независно од овог случаја она је појаснила да мере попут јавне опомене и осуде треба да постоје како би се очувала академска честитост, али да би „баш требало пажљиво да се изричу како не би дошло до тога да послуже за личне обрачуне”.
У круговима блиским универзитетском врху појашњавају да изрицање јавне опомене за собом повлачи губитак могућности доласка на руководеће функције на факултету, или универзитету, а да јавна осуда има за последицу одузимање професорског академског звања.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.