За време рада у иностранству не обуставља се исплата пензија
Пензионери који у Србији примају две пензије – део домаће и део иностране често су у недоумици да ли ће остати без примања уколико наставе да раде, било у земљи, било код иностраног послодавца. Тачније, да ли ће им инострани пензијски фонд укинути исплату док раде у својој земљи или пак српски док поново раде у иностранству.
Из незнања и бојазни да ће бити сумњиви ако питају фонд, старосни пензионери поново ангажовани пристају да раде на црно, то јест да им послодавац даје новац на руке.
То, међутим, по српским законима уопште није потребно. Све може легално.
Управо је ту недоумицу решио и пензионер који је писао нашој редакцији. Има више до 65 година, али га је послодавац из Италије позвао да се поново запосли јер му треба проверени мајстор за обућу.
Будући да је и даље у снази, како каже, и да може да ради, прихватио је позив, али није био сигуран да ли треба да се пријави ПИО фонду у Србији и да им каже да неће бити ту, да се запослио у Италији, а да при томе већ прима и део немачке пензије.
Не би, каже, да у Италији ради на црно због казни, а не би ни да остане без дела српских примања, ма колика она била.
Упитани да ли у случају поновног запослења у иностранству престаје исплата једне од две пензије (инострана или српска) док старосни пензионер ради, у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање објашњавају да се „према прописима Републике Србије, од 1. јануара 2015. године не обуставља исплата пензије за време рада у иностранству”.
Изузетак може бити само уколико су прописи те стране земље такви да предвиђају да се током новог запослења привремено обуставља исплата иностране пензије.
Дакле, уколико је пензија остварена применом међународног уговора, ако се корисник пензије запосли, инострани орган може да обустави исплату пензије остварене код тог органа уколико је то предвиђено његовим прописима.
Иначе, корисник старосне пензије може без ограничења поново ући у осигурање (да се запосли) по уговору о раду, уговору о делу, ауторском уговору и да прима пензију.
Према члану 121 Закона о ПИО, корисник старосне пензије или превремене старосне пензије који се запосли на територији Србије, то јест обавља самосталну делатност по основу које је обавезно осигуран на територији републике, има право по престанку тог запослења, то јест обављања те самосталне делатности, на поновно одређивање пензије ако је био у осигурању најмање годину дана.
Поновно одређивање пензије фонд обавља на захтев корисника. Право на повољнији износ пензије припада од првог дана наредног месеца од дана подношења захтева. Захтев се подноси на одговарајућем обрасцу, који се може добити на шалтеру филијале фонда или одштампати, с тим што је фонд дужан да кориснику права утврди повољнији износ пензије.
Када је реч о међународним споразумима о социјалном осигурању, Србија је потписала споразуме са 29 земаља света. Овим споразумима уређује се признавање радног стажа и исплате пензија. Циљ међународних споразума јесте да се лакше остваре права, као и да се корисницима умање трошкови.
Сви они који су радили у иностранству треба да поднесу молбу Фонду ПИО према месту пребивалишта. Захтев поднет у једној држави сматра се захтевом за пензију у свим државама у којима осигураник има стаж.
Иначе, српски ПИО фонд шаље више од 61.000 пензија у иностранство, а око 200.000 пензионера у Србији прима пензију из неке стране земље.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.