Гуши се Поњавица
Банатски Брестовац – Да нема новог мостића, преко водотока Поњавица у Банатском Брестовцу, они који су овуда прошли пре безмало две године када се зидао, заклели би се да су залутали. Мост је ту, али воде са све лабудовима нема. Прецизније и невероватније - с једне његове стране је ту, а онда волшебно нестаје. Исти простор сув је без капи воде, обрастао густом шикаром, нема ни редовних риболоваца у увалици са „мокре“ стране, а од мештана сазнајемо и шта је разлог.
„Поњавица се убија годинама. Зими због снега и падавина мало ту и буде воде, а сада је корито с једне стране запушено, а са друге пресушило. Такође, годинама се и сав фекални отпад пуштао овде, касније је то забрањено, па су људи зидали септичке јаме, али су наставили да бацају свашта. Овде где је пресушило било је скоро па језеро, а сада је стање водотока најгоре, баш у Брестовцу. Било је и код нас ширине, уместо трске дрворед скроз уз воду, од ког су остала два стабла, било је и птица, свега, да би све постало тешка бара. Пре двадесетак дана испливала је и мртва риба, јер нема куд“, прича за „Политику“ мештанин Мустафа Дупљак.
Водоток Поњавица налази се у истоименом Парку природе, по званичом опису дому преко 100 биљних врста и станишту четрдесетак врсти птица, од којих су неке изузетно вредне. Са својих 300 хектара, подручје је у трећој категорији заштите, а Програмом управљања поверено панчевачком ЈКП „Зеленило“. У предузећу напомињу да су много урадили за пет година, након што деценијама Поњавица није одржавана. и да је за разне активности из градске касе и ове као и прошле сезоне, опредељено 12 милиона динара. Стање водотока, додају, није необично, јер постоје сталне осцилације водостаја, које зависе од количине падавина и нивоа воде у околним водотоцима.

„На делу код Брестовца, када је рађен мост, извођачи радова су оставили запушено корито, па је дошло до прекида тока, које смо у међувремену више пута чистили. Такође, у поступку смо уклањања барске вегетације на више места, али се мора знати да је то огроман и скуп посао, јер треба одмуљавати 10 километара водотока, који није проточан, већ више стајаћа вода, задњих 50 година потпуно неодржавана“, објашњава Жења Маринковић, руководилац пројектовања и просторног планирања у „Зеленилу“.
Због аларматног стања у појединим деловима заштићеног подручја, ових дана је актуелна и петиција за ургентно измуљавање водотока, уклањање пренамножене акватичне вегетације са ризомом и ослобађање издани од муља, коју су покренула Удружења „Зелени мост и „Панчево није рупа“, како би наводе, овај резерват поново оживео. Проблем виде у несузбијању сеча шума као полазног параметра за основно кружење воде у природи, да је проблем глобалан, али и ту око нас, те да помањкање воде и помисао на живи свет који се бори за опстанак, у овим размерама као што је то сада случај у ПП „Поњавица“, нису забележени више деценија,
„Главно питање је да ли се овако нешто могло предвидети и да ли је довољно урађено од средстава која се годишње сливају у градску касу од еко - таксе, која се убира од свих базних произвођача на територији града, а од следеће године ће и од свих регистрованих правних субјеката. У последњих пет година издвојен је намали новац од око 400.000 евра само из еко такси за Парк природе „Поњавица“ и њено пошумљавање, а сада је прилика, пошто је вода већ пресушила у већем делу брестовачког атара, да се проблем реши - ослободе издани и смањи набујала вегетација“, поручују из два удружења.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.