Почиње Лига шампиона с мање од половине шампиона
У првој сезони Купа шампиона, 1955/56, започетој утакмицом између Спортинга и Партизана (3:3) у Лисабону, такмичили су се прваци 16 европских земаља. У новој сезони Лиге шампиона, која почиње данас, учествоваће један првак мање него пре 65 година, али је дупло више клубова него тада. Сада више од половине учесника (15 од 32) нису шампиони својих земаља, међутим, пуноправно конкуришу за трофеј такмичења из чијег имена би могло да се закључи да се у њему такмиче само шампиони…
Европски спорт већ дуже време иде стопама америчког, у којем новац одлучује ко може уопште да се такмичи. Тако је тренутна цена за приступ фудбалској МЛС лиги, по клубу, 325 милиона долара (око 277 милиона евра). Платите и онда не можете да испаднете, јер се подразумева да сте уложили толико новца да би сте доносили приход и себи и лиги…
У протеклој деценији Лиге шампиона, ово је најмањи број националних првака (и пре две године такође 15), а само је једном било их је мање (2002/03, 14) откако се игра у овом формату, са 32 учесника (од 1999/00). Највише их је било 18 (пет пута).
Када је Црвена звезда постала првак (1990/91) последњи пут се играло по „нокаут” систему од почетка до краја, а у том Купу шампиона 31 првак из 30 држава (Италија имала два представника, Милано бранио титулу) борио се директно за трофеј (без квалификација). У следећој сезони (1991/92) уведена је завршница са осам клубова у две групе, из којих су победници одлучивали шампиона у међусобном дуелу. Звезда је тада у неравноправним условима остала без шансе да брани титулу (друга у групи) пошто је све мечеве играла ван наше земље због санкција Уједињених нација.
Уочи сезоне 1994/95. повећан је број учесника у групама са осам на 16 (15 првака из 16 земаља), а 1997/98 са 16 на 24 учесника (15 од 24). Било је промена у систему такмичења и откако игра 32 клуба. Последњи пут је у сезони 2008/09, 16 клубова улазило директно у групе, а 16 кроз квалификације. Ишло се ка томе да се све више отвара пут клубовима из најјачих европских лига, па је тако данас половина места резервисана за екипе из Енглеске, Шпаније, Немачке и Италије (по четири тима), затим следе Француска (3), Русија (2)… Само шест „улазница” даје се кроз квалификације у којима клубови с неколико пута мањим буџетима играју преко лета (четири рунде до групног дела), док они најбогатији убиру приходе на америчким и азијским турнејама (ова година изостале због вируса корона).
У сезони која данас почиње утакмицама првог кола у четири од осам група, Бајерн ће бранити титулу освојену у несвакидашњој завршници, крајем августа у Лисабону, где су се због пандемије вируса корона играли сви мечеви од четвртфинала. Клуб из Минхена обезбедио је своју шесту титулу после импресивне партије у полуфиналу против Барселоне (8:2) и тврдог меча у финалу са екипом Пари сен Жермена (1:0, Коман 59).
Бајерн је и сада фаворит на кладионицама (квота 5), а затим следе Манчестер сити 5,75, Ливерпул 6, ПСЖ 11, Реал 12, Барселона 13, Јувентус 13, Челси 21, Манчестер јунајтед 26…
Лацио Срегеја Милинковића-Савића угостиће фаворизовану Борусију из Дортмунда (Фото EPA-EFE/Maurizio Brambatti)
- Имамо веома занимљиву групу у којој су и два тима против којих никад нисам играо, Салцбург и Локомотива. Као браниоци титуле нормално је да сте под великим притиском већ у групи, али се веома радујем свим сусретима – изјавио је нападач Бајерна Томас Милер.
Манчестер сити је последњих година стално међу прва два-три фаворита (лане су му даване највеће шансе), али никако да се примакне титули. У прошлој сезони је остао празних шака и у Премијер лиги у којој је после три деценије славио Ливерпул, који је своју последњу, шесту титулу европског првака освојио у претпрошлој сезони.
- Гледано из угла путовања, Италија, Холандија и Данска нису најудаљенија места. То је добро, али не размишљамо о километрима које ћемо прећи у Лиги шампиона, већ о утакмицама, а група је врло тешка. Сви тимови покушавају да играју прави фудбал, сви много трче, тако да ће утакмице бити захтевне – изјавио је тренер Ливерпула Јирген Клоп о групи у којој су и Ајакс, Аталанта и Митјиланд.
Од данашњих мечева највише пажње привлачи онај који се игра Х групи у Паризу, између прошлогодишњег финалисте ПСЖ-а и троструког шампиона Манчестер јунајтеда чије боје брани Немања Матић. У претпрошлој сезони, екипа са „Олд Трафорда” направила је велики подвиг, избацивши најбољиј француски клуб у осмини финала (после пораза од 2:0 код куће, победе 3:1 у гостима, Рашфорд у последњим секундама из пенала). У овој групи су и Лајпциг (са младим немачким репрезентативцем српског порекла Лазаром Самарџићем) и турски Башакшехир.
Шампион из 2012. године Челси у дербију Е групе дочекује рекордера Лиге Европе Севиљу, док ће Лацио, са Сергејом Милинковићем-Савићем, угостити првог фаворита у Ф групи, Борусију из Дортмунда.
У Г групи два великана с новим тренерима играју на победу: Јувентус ће бити гост кијевског Динама, док Барселона дочекује екипу Ференцвароша. На клупи торинског клуба дебитује Андреа Пирло и то против свог некадашњег учитеља Мирчее Луческуа, код кога је први пут заиграо у Првенству Италије (у Бреши, 1995), док ће Роналд Куман покушати да пробуди каталонски клуб и с њим понови успех из играчких дана (титула 1992, Куман једини стрелац у финалу против Сампдорије на чијој клупи је био Вујадин Бошков).
Финале Лиге шампиона играће се на Стадиону „Ататурк” у Истанбулу, 29. маја, када ће се навршити 30 година од Звездине титуле у Барију.
Данас
Е група
Рен – Краснодар 21 ч
Челси – Севиља 21 ч
Ф група
Зенит – Бриж 18,55 ч
Лацио – Борусија (Д) 21 ч
Г група
Динамо (К) – Јувентус 18,55 ч
Барселона – Ференцварош 21 ч
Х група
ПСЖ – Манчестер јунајтед 21 ч
Лајпциг – Башакшехир 21 ч
Сутра
А група
Салцбург – Локомотива (М) 18,55 ч
Бајерн – Атлетико 21 ч
Б група
Реал – Шахтјор 18,55 ч
Интер – Борусија (М) 21 ч
Ц група
Олимпијакос – Марсељ 21 ч
Манчестер сити – Порто 21 ч
Д група
Ајакс – Ливерпул 21 ч
Митјиланд – Аталанта 21 ч
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.