Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Млади научници убирају медаље и на онлајн такмичењима

На међународном одмеравању знања из математике и физике у Индонезији наши средњошколци освојили су четири медаље и специјалне награде у различитим категоријама
Љиља Коњевић, Мара Раичковић и Петар Михајловић (Фотографије Регионални центар за таленте)

Да за српску науку ни у будућности не би требало да буде зиме, бар што се кадрова тиче, показују наше младе научне наде које прва истраживачка искуства стичу у оквиру Регионалног центра за таленте Београд два. Ова организација годинама окупља надарене основце и средњошколце који желе да сазнају нешто више од онога што уче у школи и уз помоћ ментора с најцењенијих научних института и лабораторија темељно израде и представе своје прве истраживачке радове. С пројектима наступају на најпознатијим светским такмичењима младих истраживача, попут Фестивала науке у Москви и Фестивала истраживачких радова у Измиру.

Овогодишња надметања први пут су, због пандемије, одржана онлајн што није наше таленте омело да покажу одличне резултате. Интернационална такмичења на којима су ове сезоне наступили одржана су у три дана, а у тако кратком року 12 наших ђака освојило је 16 медаља. Како најављује Никола Срзентић, директор Регионалног центра за таленте Београд два, у новембру их очекује још једно одмеравање умних снага на петом Светском првенству истраживачких радова из друштвених наука. Такмичење на ком се очекује присуство младих научника из целог света организоваће онлајн управо београдски регионални центар.

За сада је наш тим на међународном такмичењу истраживачких радова младих научника у области природно-математичких наука у Индонезији (IRCYS 2020) освојио четири медаље у категорији средњошколаца. Додатно, ту су припале и специјалне награде у различитим категоријама Љиљани Коњевић, која је први разред Математичке гимназије у Београду, с истраживачким радом из физике и Милици Милосављевић, ученици трећег разреда Шесте београдске гимназије, која је учествовала с пројектом из математике.

Такмичили су се ђаци из 16 држава, а конкурисали су са 93 научна рада подељена у три категорије. Наши представници су у једној од тих категорија освојили сва три одличја – златно, сребрно и бронзано, што успех чини већим, истиче директор Срзентић. Ти ученици су Мара Раичковић, ученица другог разреда Осме београдске гимназије, Анисиа Савић, ученица трећег разреда Тринаесте београдске гимназије, Нада Матејић, ученица првог разреда Пете београдске гимназије, и Огњен Срзентић, ученик осмог разреда Основне школе „Руђер Бошковић” у Београду.

Раичковићева је добила златно одличје за рад из животних наука, који обухвата знања из биологије и хемије. Ментор јој је био др Борис Пејин, научни саветник на Институту за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду, па је на тој установи четири месеца радила свој пројекат. Сребро је припало Анисији Савић, која за „Политику” каже да је тиме досегла тренутни животни циљ да се са 17 година бавим науком, а рад на Институту „Синиша Станковић” БУ само учврстио јој је жељу да упише Медицински факултет у главном граду. Приметила је да су особе око ње заинтересоване за лековита својства ароније и закључила да су научници много више испитивали антиоксидационо дејство тог плода, а мало проучили његов утицај на имуне ћелије, коме је посветила свој рад.

– Уз помоћ менторке др Иване Стојановић, научног саветника на поменутом институту, открила сам да екстрат ароније побољшава механизме за убијање бактерија у организму и доприноси већој отпорности људи на заразе. Ово је било моје прво учешће на међународном такмичењу за шест година колико сам члан регионалног центра у ком сам досад израдила три научна пројекта – појашњава Савићева.

Са заједничким истраживачким радом из области животне средине бронзана одличја освојили су Нада Матејић и Огњен Срзентић, а медаље су свим добитницима, после месец дана чекања да стигну из иностранства, уручене на недавној свечаности у Кошутњаку.

Под менторским надзором већ поменутог научника др Пејина, наши ђаци су на Интернационалном фестивалу науке у Тунису освојили шест медаља. У конкуренцији 150 истраживачких радова из 30 земаља, Љиљана Коњевић је добила сребро, а бронзана одличја припала су Милици Милосављевић, Нади Матејић, Огњену Срзентићу, Анисији Савић и Мари Раичковић.

Организатори шесте Европске географске олимпијаде ове године били су из наше земље – Регионални центар за таленте и Географски факултет БУ уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Наступило је више од 100 такмичара из 15 земаља, а средњошколци који се надмећу под окриљем регионалног центра освојили су шест медаља. Митар Арсовић и Петар Михајловић из Прве крагујевачке гимназије добили су злато, Василије Пантелић из Четрнаесте београдске гимназије и Лука Ђуровић, ученик Гимназије „Патријарх Павле” у главном граду, окићени су сребром, док је бронза припала Илији Витошевићу, ученику Прве крагујевачке гимназије, и Михајлу Ђорђевићу из Гимназије „ Бора Станковић” у Нишу. У конкуренцији 15 земаља Србија је била прва.

– Уз ове медаље полазници нашег центра од 2012. године, откад учествују на интернационалним надметањима, до сада освојили су 137 светских одличја на научним олимпијадама, такмичењима, конференцијама, сајмовима и фестивалима. Најновији успех остварила је група од десет основаца и средњошколаца која се недавно пласирала на Регионално финално такмичење „Лего роботика”, које ће бити организовано у јануару. Три првопласиране екипе ићи ће на Европско првенство у јуну 2021. године, а ми се надамо и том успеху – нагласио је Срзентић.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Katarina Mandic
Bravoooo! Mladi, pametni, lepi, spososbni! Cestitke od svega srca! I samo nastavite da budete tako divni, a zasluzili ste sav uspeh I srecu ovog sveta
Marija Stupatic i prijatelji
BRAVO i cestitamo nasim mladim naucnicima!!!!! Ponosimo se vama i zelimo vam sve, sve najbolje u zivotu i vasem daljem radu!!!!
Zivadin Milojevic
Ovakve,zlatne i pametne,dece nema na televizijama sa nacionalnim frekvencijama vec su im ekrani puni bezvrednih i praznoglavih lakrdijasa,politicara,kriminalaca,fudbalera i poluobucenih tzv. starleta.
Милош
И када заврше школе, где нам је та младост и памет?? Да случајно не воде државу или су отишли одавде ???? Или овде памет и знање нису пожељни!!!!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.