Традиционално стваралаштво из Русије
Чарапе и рукавице од мекане длаке планинске козе штите ноге и руке од хладноће. Због тога су посетиоци галерије „Прогрес” у Кнез Михаиловој улици највише меркали ове рукотворине. Међу дланове су стављали и шалове и мараме, а пробали су и капе и шубаре. Ова одећа украшена је руским традиционалним мотивима и биће представљена до 1. новембра.
Поставка је обогаћена уникатним употребним и украсним предметима народног стваралаштва и заната из Русије па се могу изабрати матрјошке, украсна јаја, лутке, чутуре, фигуре са Путиновим ликом...
Овај програм, како је навела Татјана Прокушенкова, део је манифестације „Надомак победе” и приређује се поводом 75 година победе у Другом светском рату, а организатор је Удружење народне уметности и занатства Санкт Петербурга и Лењинградске регије „НВО Дворана заната”, уз помоћ амбасаде Русије у Србији и подршку Туристичке организације Београда, српског одељења фондације „Јединство православних народа”, у сарадњи са Удружењем за очување традиције занатства и уметности „Наслеђе” и Руског дома.
Шетајући кроз галеријски простор, поклоници ручних радова имали су утисак да листају неку руску сликовницу, нарочито ако им се поглед заустави на кутак окићен луткама. А управо Татјана Прокушенкова вична је у креирању минијатурних традиционалних ношњи у које облачи лутке рађене од порцелана.
– Одећу кројим ручно, чак и косу и шубарице, а лутке се раде фабрички јер током обраде порцелан се третира у пећима на 700 степени Целзијусових – појаснила је уметница.
Појединости о изради јединствених сувенира заинтересованима су на српском језику тумачиле Рускиње које су постале српске снаје – Жана Милашиновић и Наталија Николић. Међу њима је била и њихова земљакиња Ала Ђурђевић која већ деценију излаже на смотри руских рукотворина, а препознатљива је по томе што представља различите лековите минерале и накит од полудрагог камења. Овог пута она је причала о селениту, али и шунгиту који се користи у козметици и медицини – ублажава болове у грлу и помаже код спречавања прехлада, а његова примена добра је и против умора. За свачији укус нашла се макар понека уникатна ситница настала по старом рецепту.
После обиласка ове изложбе, посетиоци су у прилици да у приземљу галерије погледају и документарну поставку фотографија. На њима је сведочанство ратних фото-репортера који су овековечили период 1941–45. године. Ту су и плакати са текстовима из тог периода.
У оквиру манифестације приказују се играни и документарни руски филмови са темама из Другог светског рата.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.