Француска под опсадом војске
Осим што ће до 1. децембра бити затворена због пандемије, Француска је до даљег и под тоталном опсадом војске, која ће бити распоређена око цркава и школа. На улицама ће бити 7.000 војника, до зуба наоружаних. Проглашен је највиши степен безбедности након што је мигрант из Туниса убио троје људи у Ници.
Док животе свакодневно односи вирус, Французима одрубљују главе фанатици. Након што је једва пунолетни Чечен обезглавио учитеља, овог пута је двадесетједногодишњи Брахим Осом убио троје људи у цркви Нотр Дам у Ници. Овај Тунишанин дошао је у Француску возом из Италије, у коју је ушао преко острва Лампедуза. Код себе је имао идентификациони документ италијанског Црвеног крста.
Министар унутрашњих послова Жерар Дарманин не искључује могућност нових терористичких удара.
„Ми смо у рату против непријатеља који је унутра и споља. Морамо да схватимо да ће бити и других попут минулих ужасних напада”, рекао је министар за Радио РТЛ.
Председник Емануел Макрон је с места трагедије осудио „исламистички терористички напад” и поручио да су Французи нападнути због својих вредности.
„Нећемо узмакнути”, поручио је председник и позвао грађане да не попуштају пред духом поделе и духом терора.
Земља је већ живела под спутаним слободама током двогодишњег ванредног стања које је Франсоа Оланд увео након низа терористичких напада 2015. године и прве серије мера против вируса, али се не памти нешто попут овога што је сад на снази. Удружени страхови од тероризма и болести, како јављају француски медији, стварају километарске колоне егзодуса – укупно дуге чак 700 километара у региону Ил д-Франс. Бежи се из великих градова, у потрази за мирнијим местима, где се људи надају да ће дисати лакше. Под маскама ће морати да буду и деца у школама, а на нишану војника и полицајаца малтене свако ко се нађе на улици.
Бес због ових сцена и ужаса у цркви у Ници потпирио је бивши малезијски премијер Махатир Мухамед. Док лидери широм света, од америчких председничких кандидата до европских политичара, Владимира Путина и Реџепа Тајипа Ердогана, шаљу поруке подршке, Мухамед сматра да је смрт Француза оправдана.
„Французи су кроз историју убили више милиона људи, многи од њих били су муслимани. Муслимани имају право да буду гневни и да убију више милиона Француза због масакра у прошлости”, рекао је донедавно најстарији премијер на свету (96). Он је касније поручио да је погрешно схваћен. Подсетио је и да већина муслимана не подржава правило „око за око”, које је, на неки начин, до напада у Ници примењивао турски председник водећи рат речима против Макрона, јер, каже, окривљује једну религију за недела појединаца.
Чују се и критике да је за узаврелу атмосферу крива запаљива реторика политичара и лидера муслиманског света. Ипак, из Истанбула сада стижу најоштрије осуде због напада у цркви и солидарност с француским народом против насиља и тероризма.
А да осуди италијанску власт није пропустио екстремни десничар Матео Салвини, захтевајући да, ако се потврде извештаји да је Осом пуштен на Лампедузу, министарка унутрашњих послова Лучана Ламорђезе треба да буде смењена или поднесе оставку. Сицилијанске власти су за „Гардијан” потврдиле да је Осом 20. септембра дошао на Лампедузу, где је провео 14 дана у карантину, одакле је отишао у Бари. Лист пише и да велики број долазака из Туниса значи да се поступци репатријације из Италије често одлажу и да уместо тога Тунишанима дају „излазни листић” захтевајући од њих да напусте земљу у року од седам дана. Осом је добио то наређење, али је ипак илегално путовао у Француску.
Салвини, бивши министар унутрашњих послова који каријеру гради на антимигрантској реторици, на корак је од тога да му се суди јер је лане спречавао искрцавање 131 мигранта с брода обалске страже. У више наврата је спречавао бродове с мигрантима да уђу у луке. Прогласио је политику „затворених лука” и ставио катанац на највећи мигрантски центар у Европи, на Сицилији. Кад је раније ове године посетио центар за мигранте на Лампедузи, приметио је да тамо бораве млади и здрави људи и да није реч о бродоломницима, већ да је на делу кријумчарење. Након што је Салвини склизнуо у опозицију, актуелна влада је ублажила антимигрантске прописе рекавши да је напокон срушила зид који је поставио бивши министар полиције.
Претње трећим светским ратом
На улицама града Лахора на истоку Пакистана, око 2.000 верника који су славили Мавлид, рођендан пророка Мухамеда, скандирали су антифранцуске пароле, газили заставе и захтевали бојкот француских производа. У Мултану је спаљена фигура Емануела Макрона и тражено је да Пакистан прекине све везе с Паризом. У Исламабаду полиција штити француску амбасаду. Очекују се протести исламиста широм региона, укључујући Либан и Појас Газе. Заставе су гореле и у Авганистану, где је Гулбудин Хекматјар, бивши вођа муџахедина, а данас председник партије Хезб-и-Ислами, рекао да ће, уколико Макрон не буде контролисао ситуацију, кренути у трећи светски рат, за који ће Европа бити одговорна.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.