Дијабетичарима се препоручују чешће контроле
Зрењанин – Након што је на почетку најновијег таласа ширења епидемије вируса корона у средњем Банату оцењивано да се он у овом подручју одражава доста благо, последњих дана, као и у целој Србији и добром делу света, болест добија забрињавајуће размере. Подручје Баната је посебно ризично због тога што се овде већ годинама бележи повећан број дијабетичара. Од почетка епидемије стручњаци упозоравају да су они, када је реч о ковиду 19, посебно ризична група. Због тога су у Зрењанину свакодневни апели лекара „шећерашима” да се придржавају мера како би избегли заразу.
Одавно је уочено да је број грађана са овог подручја који имају повишен шећер у крви забрињавајући. Рачуна се да у свету има 460 милиона дијабетичара, а у Србији више од 700.000, каже др Озренко Веселиновић, председник зрењанинског Удружења за дијабетес.
– Ова болест се перманентно шири, а највећи проблем је што она не боли па се пацијенти не јављају на време лекару. У ствари, она се углавном открива кад пацијенти доспеју код лекара због неке друге болести. Ми који се бавимо превентивом закључујемо да на сваког регистрованог дијабетичара има још двоје који нису свесни да имају повишен шећер – каже др Веселиновић.
Волонтери код редовних контрола грађана на терену редовно открију нове случајеве овог обољења.
– Рад волонтера и њихов обилазак грађана ван здравственог система, амбуланти и ординација врло је значајан јер се показало да су лекари тако приступачнији пацијентима. Зато идемо по месним заједницама, предузећима, излазимо на улице – каже др Зорица Марков, специјалиста опште медицине, дијабетолог.
Оба ова лекара позивају грађане да се контролишу што чешће у смислу откривања болести, као и праћења стања. Пацијенти дијабетичари се у Зрењанину жале да су последњих година, од када је ескалирала економска криза, знатно ускраћена средства за превентиву, али и да се осећа мањак лекара. Доктор Биљана Рељин Секулић, шеф превентивног центра зрењанинског дома здравља, у чијем склопу је и саветовалиште за дијабетес, каже да они имају два тима која прегледају пацијенте и дају им савете како да се понашају и како да користе терапију, укључујући и инсулинску у новонасталој ситуацији.
Доктор Татјана Лазић Ћилерџић, ендокринолог у зрењанинској болници, потврђује да су особе које болују од дијабетеса подложније различитим вирусним инфекцијама па се тако посебне препоруке упућују њима и у време пандемије ковида 19.
– Лекари препоручују строгу дисциплину којом се дијабетес може регулисати. То подразумева праћење нивоа шећера у крви, нивоа кетона у урину, хигијену исхране и физичких активности. – каже лекарка Лазић Ћилерџић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.