Завршена градња „Балканског тока”
За „неверне томе” више нема места, бар када је реч о „Турском току”. Наиме, све сумње, спотицања од стране САД, најаве увођења санкција фирмама које граде овај гасовод, пале су у воду пред јучерашњом потврдом из Москве да је „Турски ток” из Бугарске спојен с српским делом гасовода.
Реч је о гасоводу којим се из Турске преко Бугарске до Србије и даље до Мађарске транспортује руски гас. Спутњик је јуче, позивајући се на руске медије, пренео вест да је „Балкански” ‒ „Турски ток” спојен са гасоводом у Србији, чиме је он фактички завршен. Званични догађаји у вези са завршетком гасовода се не одржавају због пандемије вируса корона, а церемонија ће вероватно бити одржана касније, рекао је извор упућен у дешавања, пишу руски медији.
Да је борба противника руског гаса трајала до последњег дана потврђује и чињеница да је пре само 20 дана помоћник државног секретара САД Франсис Фанон јасно ставио до знања да ће америчке санкције против „Турског тока” утицати на изградњу продужетка руског гасовода кроз Бугарску. Те да САД остају при ставу да треба да се одустане од градње продужетка гасовода „Турски ток” преко Бугарске.
Било како било, гасовод је готов, а оно што је посебно важно за Србију јесте да је наша земља коначно добила још један правац снабдевања гасом и тиме решила проблем допремања плавог горива преко Украјине. Ово утолико пре, ако се зна, да су из „Гаспрома” недавно упозорили да би транзит кроз Украјину могао да буде поремећен због сметњи узрокованих комерцијалним споровима и ако Украјина не буде могла правилно да одржава и гарантује безбедност својих гасовода, због текућег војног сукоба или недостатка финансијских средстава.
То је био и један од разлога зашто је и сам руски гасни гигант „Гаспром” са нестрпљењем чекао да Бугари заврше своју трасу „Турског тока” – гасовода који они и званично зову „Балкански ток”. Осим тога ово је и прилика да Србија престане да плаћа пенале Мађарској за купљени, а не повучени гас. Наиме, реч је о казнама које је наша земља морала да плати кад год је заузимала капацитете за транпосрт гаса другим земљама преко Мађарске.
Душан Бајатовић, генерални директор „Србијагаса”, изјавио је јуче за „Политику” ‒ Да спојили смо се. Бићемо спремни за 31.12. 2020. године. Фирма „Гастранс” је гасовод градио на територији Србије од границе с Бугарском у околини Зајечара до Мађарске у близини Хоргоша у дужини од 402 километра. Гасовод има и четири станице за мерење гаса, као и компресорске станице. Бугарска је у јануару 2019. године донела одлуку о наставку крака „Турског тока” у Србији, а с тим у вези, председник Србије Александар Вучић обећао је у октобру 2020. да ће наша земља до краја године у потпуности завршити изградњу гасовода од бугарске до мађарске границе.
Упућени у целу проблематику кажу да је Бугарска завршила оно што је Србија урадила још прошле године. Поставили су цеви дуж целе трасе гасовода до Србије и сада раде базне и мерне станице.
Војислав Вулетић, председник Удружења за гас Србије, каже да је завршетком овог важног пројекта Европска унија (дала је зелено светло да се овај гасовод гради) коначно показала самосталност у односу на Вашингтон, јер је схватила да другог гаса у количинама које су им потребно има заправо једино Русија.
‒ Најновије процене говоре у прилог томе да ће се руски гас све више тражити и да ће се потрошња са садашњих 500 милијарди кубика гаса, повећати на 750 милијарди до 2030. године ‒ каже Вулетић.
‒ Туркменистански гас који је требало да буде искоришћен за део потреба ЕУ, преусмерен је ка Кини, тако да Европа која троши гас нема много избора и зато је јако добро што је овај пројекат угледао светлост дана ‒ закључује Вулетић.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.