Нови Пазар неславни вицешампион у загађењу ваздуха
НОВИ ПАЗАР - Уз Београд, који је на Светски дан чистог ваздуха (3. новембар), према сајту „Ер вижуал”, проглашен за најзагађенији град на свету, Нови Пазар је могао да се похвали да је раме уз раме уз српску престоницу. Неславно вицешампионско место потврђују и подаци Агенције за заштиту животне средине ‒ ваздух у Новом Пазару био је прекомерно загађен скоро сваког другог дана у октобру, а и новембар је почео са превише отровних честица у ваздуху.
Не морају Новопазарци да се позивају на податке са мерних места која броје честице од дима, чађи и издувних гасова у ваздуху, да би знали да заједно са кисеоником удишу и много тога што штети њиховим плућима. Довољан је непријатан мирис који штипа за нос чим изађу напоље и то што се домаћице жале да веш који се сушио на тераси морају поново да перу.
Не дешава се ове јесени први пут да се Новопазарци жале да не могу прозоре да отворе. Дешавало се то и раније, али сада имају и доказ више јер је у овом граду отворена аутоматска мерна станица, која загађење чита на сваки сат, па су на сајту Агенције за заштиту животне средине доступни свима. Највећи загађивачи ваздуха су активни кад почне грејна сезона.
‒ Највећи загађивачи су ложишта која користе фосилне остатке горива, а знамо да се велики део града греје на угаљ и мазут. Поред тога, значајан загађивач је и саобраћај – каже начелник Одељења за заштиту животне средине у Градској управи Новог Пазара Иван Милановић.
Главна градска топлана, која користи мазут, налази се у најужем центру Новог Пазара. Још две топлане у оквиру овог предузећа, које греју по неколико зграда у другим деловима града, користе угаљ. Угаљ се ложи и у котларама у неколико јавних установа и стамбених зграда. Грејање на струју је за већину новопазарских домаћинстава скупо, па се у скоро сваком дворишту с јесени виде гомисле угља и иструганих дрва.
Милановић каже да је добро што Нови Пазар планира да главну топлану измести из центра града и преоријентише је да као гориво користи биомасу. За те потребе већ је откупљен један део земљишта у оквиру бившег Текстилног комбината „Рашка”. Такође се чека да до овог града стигне и гасовод, који од Бруса, преко Рашке и Новог Пазара стигне до Тутина. Већ се ради на експропријацији парцела на траси куда би гасовод требало да прође.
То што се дешава да се Нови Пазар буди у „језеру” сумаглице, не може да се реши краткорочним потезима. Милановић подсећа да је само прошле године у околини града засађено 17 хиљада садница зимзеленог дрвећа, које би кад порасте требало да пречишћава ваздух.
Од последица загађеног ваздуха у Новом Пазару, проценили су недавно овдашњи лекари, годишње умре неколико десетина грађана, углавном од болести дисајних органа и посаветовали народ да чистим димњаком и пешачењем уместо вожње аутмобилом, могу сами макар мало да допринесу да ваздух буде чистији.
А док из Бруса не стигне гас и топлане се са мазута и угља не окрену биомаси, а по ћувицима око града не порасту нове шуме, Новопазарцима остаје да се од нечистог ваздуха штите маскама. Ове које штите од вируса корона могу да имају и ту намену.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.