Сарајево се буни против нових хидроцентрала у РС
Сарајево ‒ Сваки потез власти Републике Српске, који јача њену стабилност и чини је још успешнијом, прате неизоставно негативне и, углавном, неосноване реакције из сарајевских политичких кругова. Једна од таквих стигла је и након што су у петак у Бањалуци премијери Србије и Српске, Ана Брнабић и Радован Вишковић, потписали заједничку Изјаву о изградњу три хидроцентрале у горњем сливу реке Дрине, укупне вредности 520 милиона евра.
Потписивање те изјаве осудиле су, очекивано, Странка демократске акције (СДА) Бакира Изетбеговића и Демократска фронта (ДФ) Жељка Kомшића, које иначе имају неподељене ставове кад је у питању Српска, оличене у заједничкој жељи да јој виде крај.
У СДА кажу да је то груби напад на суверенитет БиХ, с чим се слаже и Демократска фронта. Осим тога, Kомшић изјаву квалификује и као наставак пљачке јавних добара БиХ путем нелегалних и противправних ентитетских решења која, како то он тврди, неће бити могућ. Јавно оспоравајући уставно право Републике Српске да располаже свим оним што се налази на њеној територији, а што подразумева и коришћење хидроенергетских потенцијала, из Изетбеговићеве СДА најављују и „обарање” изјаве, представљајући је као неважећи акт. Kако наводе у саопштењу за јавност, тај циљ оствариће уз коришћење свих расположивих правних инструмента унутар институција БиХ”, а ако буде потребно „тражиће”, као и обично кад подривају Републику Српску, и међународну помоћ.
Председници Владе Србије Ани Брнабић из СДА,у којој се испод ока гледа на Српску од самог њеног настанка, поручују да она може само са државним властима БиХ преговарати и евентуално закључити споразум о пројектима на Дрини, а никако са ентитетским премијером, као неовлаштеним органом, јер то представља врло опасно кршење Дејтонског мировног споразума. Подсећају је да је управо тај доцумент обавезао Србију да поштује суверенитет и унутрашње уставно уређење БиХ.
Уз потпуно игнорисање реакција које стижу из Сарајева, званичници Републике Српске одговарају да имају пуно право да располажу ресурсима на својој територији и да за то нема никавих правних препрека, те да су односи Српске и Србије никад јачи.
То (располагање ресурсима) нам неће забранити нико, а поготово Бакир Изетбеговић И Жељко Kомшић, изјавио је Радован Kовачевић, саветник српског члана Председништва БиХ, наглашавајући да ће њихови напори, све док је Српска јединствена и снажна, бити узалудни.
У изјави за РТРС, Kовачевић је изразио чуђење што се политичко Сарајево, ни након 25 година од формирања дејтонске БиХ, не може да помири са непобитном чињеницом да Република Српска постоји и да има своја права. „Даћемо им још 25 година, па и читаву вечност да прихвате да је Српска непромењива категорија и да има сва она права која су загарантована и Дејтонским споразумом и Уставом БиХ”, казао је он.
Заједничка изјава о реализацији пројекта ХЕС “Горња Дрина”, са личним потписима премијера Србије И Српске, подразумева изградњу три хидроелектране (Бук Бијела, Фоча и Паунци) које ће чинити будући хидроенергетски систем “Горња Дрина”, а први би био “Бук Бијела”. Премијерка Брнабић рекла је да је то први, од два стратешка заједничка пројекта Српске И Србије у овој и наредној години, а да ће за други, изградњу аеродрома у Требињу, Србија до краја године из буџета издвојити 30 милиона евра.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.