Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заев: Бугарска и македонска војска заједно ослободиле Скопље

Током Другог светског рата, на почетку Бугари су били „администратори” на подручју садашње Северне Македоније, али су се затим приључили антифашистичком фронту, изјавио Зоран Заев
Зоран Заев:Југославија је делила Бугаре и Македонце (Фото А. Васиљевић)

СКОПЉЕ – У Северној Македонији је замењено више од 20 саобраћајних ознака на којима је дописано „бугарски фашистички окупатор” – изјавио је премијер Зоран Заев и истакао да „Бугари нису фашисти већ пријатељи”.

У интевјуу за бугарску агенцију Бгнес рекао је да су током Другог светског рата на почетку Бугари били „администратори” на подручју садашње Северне Македоније, али су се затим приључили антифашистичком фронту па су бугарска и македонска војска заједно ослободиле Скопље и друга места.

„Била је нека адмистрација у том тренутку на почетку. Затим се Бугарска дигла заједно с антифашизмом, борила се за слободу, за демократију и апсолутно је део део антифашистичког фронта. Бугарске и македонске војске ослобађају територије: Крива Паланка, Куманово, цели регион, Скопље. И то је један леп део наше историје који чини да будемо још јединственији”, рекао је Заев, преноси Бета.

Премијер је истакао да Македонци и Бугари „немају подељену историју, ни укрштену, већ заједничку” и оценио да су их власти Југославије држале раздвојеним.

„Имамо заједничку историју. И из ње су настали и македонски у бугарски народ, и македонски и бугарски језик”, изајвио је он.

„Дужност је свим грађанима, а највише нама политичарима, да зближимо наше народе, јер много година, деценима су нас држали далеко. Различите власти. Пре свега за време бивше Југославије, пре бивше Југославије. Ми треба дас будемо заједно зато што смо први суседи”, рекао је Заев у интевјуу за Бгнес.

Позивајући се на историјске идентитетске разлоге, Бугарска на састанку Европске уније 17. новембра није подржала нацрт преговарачког оквира за Северну Македонију, чиме је блокирала почетак преговора свог западног суседа о пријему у ЕУ, али је Заев у понедељак изјавио да „није далеко договор с Бугарском”, да верује да ће бити постигнут пре Савета министара ЕУ почетком децембра и најавио је и састанак с премијером Бугарске Бојком Борисовом.

Коментари174
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dane
Ma danas mozes da tvrdis sta hoces. Istina je laz, laz je istina. Pa zato ne bi trebalo ni reagovati, a ni stampati, svaku glupost/izjavu. Time im se samo daje platforma, koju ne zasluzuju. Na kraju krajeva 'makedonci' severni, za razliku od onih sa juga, istoka i zapada, mogu biti sta hoce. Samo Makedonci nisu. Ime njihove "drzave" je vezano za geografski polozaj, a ne za etnicko poreklo/potomstvo.
komentator
Ime Makedonija je nastalo od Makedonaca.
Ревизија историје?
Стално нас плаше како неки зли људи (фашисти и слично) желе да врше ревизију историје. Себе не сматрам никаквим фашистом, напротив, сматрам се демократски настројеним човеком који је против свих облика тоталитаризма, укључујући ту пре свега фашизам али и комунизам. Не видим по чему се разликовала војна хунта нпр. Пиночеа у Чилеу од војне хунте Броза у СФРЈ. Зато важећу комунистичку историју ТРЕБА ОЗБИЉНО РЕВИДИРАТИ У ИМЕ ДЕМОКРАТИЈЕ. Нема ничег спорног или "фашистичког" у томе.
Ојген
Земља Македонија постоји још од пре нове ере. У раном средњем веку Словени су населили целу Македонију. Бугари су дошли касније на Балканско полуострво као несловенски народ са монголским изгледом, слични по изгледу данашњим Казахстанцима, и покорили Словене. Још ту и тамо по Бугарској се може наићи на људе са монголским изгледом, а у Македонији не. Дакле, Македонци нису никакви Бугари. Ни језиком. Право питање је да ли су Словени у данашњој Бугарској и у СМ пре бугарске инвазије били Срби?
Бобан
Ојген, Словени нису дошли у Македонију у периоду раног средњег века, већ су на ширем простору Балкана (који се до доласка Турака звао Хелм) присутни око 12.000 година, од краја последњег великог леденог доба. Трагови Винчанске културе и писмености су нађени на КиМ и у Македонији, где је пронађен локалитет са натписима на винчанском писму. О томе су се у медијима пре око 10-15 година оглашавали и македонски археолози, са тврдњом да је то доказ, да је словенско становништво староседелачко. Ја чита
Ојген
Бугараши у македонској политици су скинули маске, и то је добро - да се зна ко је ко! Киро Глигоров је исто тако био бугараш, али прикривени. Македонска православна црква је данас једина институција у БЈРМ/СМ која пропагира македонство и зато јој хитно СПЦ треба дати аутокефалију тј. самосталност. У супротном ће бугараши на власти бугаризовати и МПЦ и Македонци као народ за 15-20 година ће бити Бугари.
Бобан
Заев је из Струмице и пробугарски оријентисан, а његова странка ВМРО је изразито пробугарска, али у јавности ретко износе ове ставове. Можда се ради о синхронизованом деловању Бугарске и Заева, да се "Власи не досете"? Као, Бугари коче Македонију ка чланству у ЕУ, а Заев мора да прави компромисе?! Примарни циљ ВМРО је одувек био - потискивање српског идентитета у Македонији и њена бугаризација.
Momče Krdtić
Tvrdnja Useva da su bugarska vojska i makedonski partizani zajednički oslobodili Skoplje je motorna glupost! Bugarski fašisti su okupirali i držali Skoplje sve dok nisu promenili saveznika.Dolaskom sovjetske vojske oni su u jednom danu prešli iz fašizma u komunizam.Promenom strane oni će jednostavno od okupatora postati oslobodioci i predali su Skoplje narodnoj Vlasti Makedonije.Nije tu bilo nikakve borbe.Borbe su vodili partizani iz Zapadne Makedonije protivi Italijana,Šiptara i Nemaca!!!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.